Dünya Haberleri

  Katar, Mısır ile barışıyor

  hurriyet.com.tr
  22.12.2014 - 01:10 | Son Güncelleme:

  Mısır'daki Müslüman Kardeşler hareketinin en büyük destekçilerinden olan ve Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından cumhurbaşkanı Abdulffettah es-Sisi'yle köprüleri atan Katar, Suudi Arabistan'ın arabulucuk çalışmaları sonucunda Kahire'yle buzları eritti.

  Katar Emiri ve Suudi Arabistan Kralı’nın temsilcileri önceki gün Mısır Cumhurbaşkanı Abdulffettah es-Sisi ile bir araya geldi.

  Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada; Cumhurbaşkanı Sisi’nin başkent Kahire’de, Katar Emiri Temim bin Hamad el Sani’nin özel temsilcisi Şeyh Muhammed bin Abdurrahman El Sani ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz’in temsilcisi Halid Abdulaziz et-Tuvicri’yi kabul ettiği belirtildi.

  Katar, Mısır ile barışıyor
  Katarlı temsilcinin Kahire'deki temasları, Katar Emiri El Sani’ni Cuma günkü Ankara ziyaretinden bir gün sonra gerçekleşti.

  Sisi’nin, özelde Mısır-Katar, genelde Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda Suudi Arabistan Kralı Abdullah’la hemfikir olduğunu ilettiği ifade edildi. Suudi Arabistan Kraliyet Divanı da Mısır ve Katar’ın, Suudi Arabistan Kralı’nın “aralarını düzeltme girişimine” olumlu cevap verdiklerini açıkladı.

  "PRATİĞE DÖKMEK İSTİYORUZ"
  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ala Yusuf ise düzenlediği basın toplantısında, konuya ilişkin, "Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in Katar ile Mısır arasındaki gerginliğin giderilmesi için başlattığı girişimi yakın zamanda pratiğe dökmeyi istiyoruz" dedi.

  Kral Abdullah'ın girişiminin takdire şayan olduğunu belirten Yusuf, "Bu girişim, Arap ülkeleri arasında birliğin sağlanmasını hedefliyor" diye konuştu.

  Türkiye ve Katar, seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi 3 Temmuz 2013'teki askeri müdahaleyle devirerek iktidarı ele geçiren Sisi yönetimini tecrit politikası izliyordu.

  Türk hükümeti, Sisi’nin gerçekleştirdiği darbeye tepki gösterince Mısır, dönemin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’yı “persona non grata-istenmeyen adam” ilan etmiş, iki ülkenin diplomatik ilişkileri maslahatgüzar seviyesine inmişti. O tarihten bu yana Sisi'yi sert dille eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayında CNN International’a verdiği röportajda Sisi’yi “tiran” olarak nitelemiş, bu açıklama üzerine Mısır, Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Alper Bosuter’i bakanlığa çağırmıştı.

  Katar, Mısır ile barışıyor BİR İLK YAŞANDI: KATAR EMİRİ'Nİ HAKAN FİDAN KARŞILADI

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı