Dünya Haberleri

DÜNYA

  Katar, İhvan liderlerini yolladı

  Hürriyet Haber
  14 Eylül 2014 - 01:42Son Güncelleme : 13 Eylül 2014 - 23:37

  KATAR, Mısır’da geçen yıl temmuz ayındaki askeri darbeden sonra ağırladığı Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) 7 yöneticisinin bir hafta içinde ülkeden ayrılmalarını istedi.

  85 yıllık tarihe sahip İslami hareket Müslüman Kardeşler, Mısır’da Arap Baharı eylemleri sonrası Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanı seçilmesiyle iktidara gelmiş, 2013 temmuz ayında Abdülfettah es-Sisi liderliğinde yapılan askeri darbeyle devrilmiş, aralık ayında da “terör örgütü” ilan edilmişti. Katar, sadece Mısır değil, darbeden sonra iktidara gelen yeni yönetime milyarlarca dolar yardım yapan S. Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin baskılarının ardından Müslüman Kardeşler liderlerini yollama kararı aldı. Üç ülke de İhvan’ı ülke istikrarına tehdit olarak görüyor, bu yüzden büyükelçiliklerini Doha’dan çekmişlerdi. Mısır’da İhvan’a yardım ettikleri ve kışkırtıcı yayın yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan Katar merkezli El Cezire kanalı muhabirlerine hapis cezası verilmişti. Ayrılması istenen isimler içinde en üst düzey isim eski bakan İhvan Genel Sekreteri Mahmud Hüseyin. Hürriyet ve Adalet Partisi’nden Amr Derrac, Katar’ın, Mısır halkına darbeye karşı mücadelede verdiği desteğinden övgüyle söz ederek, durumunu anladıklarını belirtti. Ülkeyi terk ettiği belirtilen Derrac, “Katar’daki kardeşlerimizi zor durumda bırakmamak, utandırmamak için bu isteği kabul ettik” dedi.

  İstanbul’a mı gelecekler

  Askeri darbeden sonra Müslüman Kardeşler üyeleri Katar’a, Türkiye’ye, İngiltere’ye, Suriye’ye sürgüne gitmişti. Katar’dan ayrılacak Müslüman Kardeşler vaizlerinden Vecdi Guneym, Katar’dan ayrılacağını söylerken hangi ülkeye gideceğini belirtmedi sadece “Allah’a ait olan yeryüzü geniştir” dedi. AFP ajansı 7 yöneticinin Türkiye’ye gitmelerinin muhtemel olduğunu belirtti. Hürriyet’e konuşan Türk makamları ise resmi bir başvurunun olmadığını belirterek, yorum yapmaktan kaçındı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı