Dünya Haberleri

  Katar’dan medeniyetler diyaloğu mesajı: ’Düşünce özgürlüğü nefret yaymaz’

  Hürriyet Haber
  26.02.2006 - 00:49 | Son Güncelleme:

  Hazreti Muhammed karikatürlerinin yayınlanması ile patlak veren kriz sürerken Türkiye ve İspanya’nın öncülüğündeki "Medeniyetler İttifakı" girişimi çerçevesinde bugün Katar’da başlayacak toplantı öncesi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, dün altı lideri buluşturdu.

  Annan başkanlığındaki 6’lı zirveye katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İslam Konferansı Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad El Tani, 1.5 saatlik özel zirve sonunda ortak bildiri yayınladı. Bildiride, karikatür krizi konusunda itidal çağrısı yapılarak, "Düşünce özgürlüğü nefret yaymak için kullanılmamalıdır" dendi. Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ile AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, altı liderin katıldığı zirveye gelmekten son anda vazgeçtiler.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun öncülüğünde oluşturulan "Medeniyetler İttifakı" çerçevesinde kurulan "Akil Adamlar" grubunun ikinci toplantısı, Annan’ın açılışıyla bugün başlayıp 28 Şubat’a kadar sürecek. Toplantıda Türkiye’yi grubun eşbaşkanı Devlet Bakanı Mehmet Aydın temsil ediyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı