Katar 5 milyar dolarlık proje bekliyor

İZMİR, (DHA)
22 Ağustos 2006 - 11:45Son Güncelleme : 22 Ağustos 2006 - 11:50

Katar İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer El-Mana, Ege Bölgesi ile Katar arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Katar'ın Türkiye'de 5 milyar dolarlık bir yatırım düşüncesi bulunuyor. Bu yatırım için Türk işadamlarından proje ekleniyor.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı'nın (EGEV) davetlisi olarak İzmir'e gelen Omar H. Al- Mana, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda (EBSO) düzenlenen toplantıda sektörel işbirliklerinin artırılmasının önemine dikkat çekti. Katar'a Ege Bölgesi'nden daha fazla yatırımcıyı beklediklerini de belirten Al- Mana, “Katar yatırımcı bir ülke konumunda. Bu sinerjiden yararlanılması gerekiyor” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın da iki ülke işadamları arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla ocak ayında Egeli işadamlarından oluşan bir heyetle Katar'a iş gezisi düzenleyeceklerini açıkladı. Taşkın, bu süreç içinde Egeli işadamlarının yatırım projeleri hazırlanması gerektiğinin önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Katar'ın Türkiye'de 5 milyar dolarlık bir yatırım düşüncesi var. Ancak bu yatırımı bir turist olarak değil, sanayi yatırımına dönüştürmemiz gerekiyor. Türk işadamları projelerini ellerine alarak, Katar'a gitmek zorunda. Katar'da halen 250 gökdelen projesi var. Bu ülkeye bizim ne kadar demir, çimento ve inşaat malzememiz gidiyor? Bizim artık oturup, bunu düşünmemiz lazım. Son olarak Katar, dünyanın çeşitli ülkelerine 100 tane tanker siparişi verdi. Ege Bölgesi'nde tersane yapma projemiz var. Katarlı yatırımcılarla birlikte ortak bir tersane kurup, tanker üretimi yapabiliriz. Dünya pazarlarına satabiliriz. Katarlı yatırımcılarla birlikte şehir geliştirme, kalkınma projeleri başta olmak üzere inşaat, jeotermal, turizm, seracılık ve tersane alanları başta olmak üzere farklı sektörlere yönelik yeni projelere imza atabiliriz.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı