Dünya Haberleri

  'Katalonya’yı İspanya’dan ayıramazsınız'

  Hürriyet Haber
  27.10.2015 - 21:38 | Son Güncelleme:

  İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya özerk bölgesinde bağımsızlık yanlısı önergeye ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

   

  Katalonyadan flaş karar
  Katalonya'dan flaş karar
  Katalonya'da bağımsızlık yanlıları çoğunluğu ele geçirdi
  İspanya’da ayrılık düellosu
  Katalonya ulusal gününde kritik seçim kampanyasına start verildi

  Katalan parlamentosunda çoğunluğu ele geçiren ayrılıkçı grupların bugün verdiği önergeyi “provokasyon” olarak değerlendiren Rajoy, bununla hiçbir amaçlarına ulaşamayacaklarının garantisini verdi.

  Başbakan Rajoy, İspanyolların egemenliğini, kanunun kendilerine verdiği araçlarla kararlı bir şekilde savunacaklarını söyledi.
  "Junts pel Si" (Evet için Birlik) koalisyonu ve CUP (Halk Birliği Adaylığı) partisinin 27 Eylül seçimlerinde oyların çoğunluğunu alamadıklarının altını çizen Mariano Rajoy, Katalan Meclisi’ne sundukları önergenin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti.

  Katalonya’yı İspanya’dan ayıramazsınız

  Rajoy, “Katalonya’yı İspanya’dan ayırmak isteyenler bilsinler ki bunu başaramayacaklar ve bunu yapamayacaklar, çünkü Katalanların ve İspanyolların çoğunluğuna karşı geliyorsunuz. Karşılarında kanun var ve bunu uygulamaya hazır bir hükümet bulunuyor.” şeklinde konuştu.
  İspanyollara ve özellikle Katalanlara sükunet çağrısı yapan İspanya Başbakanı, “Ben Başbakan olduğum sürece İspanya özgür ve eşit vatandaşların ülkesi olmaya devam edecektir. Adalet mantıksızlığa üstün gelecektir ve hepimiz kanunlara ve mahkemelerin vereceği kararlara tabiyiz.” dedi. 
  Mariano Rajoy basın toplantısını şu sözlerle tamamladı: “Bazılarının bu noktaya kadar gelmesinden dolayı üzgünüm, gerçekten de, çok üzgünüm.”

  Katalonya’yı İspanya’dan ayıramazsınız

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı