Katalonya ulusal gününde kritik seçim kampanyasına start verildi

Katalonya ulusal gününde kritik seçim kampanyasına start verildi
11 Eylül 2015 - 14:39Son Güncelleme : 11 Eylül 2015 - 14:39

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nde 11 Eylül’de kutlanan ulusal gün (Diada), bu sene Katalanları böldü.

Katalonya Özerk Yönetimi (Generalitat) Başkanı Artur Mas’ın liderlik ettiği ayrılıkçılar, Diada kutlamalarını 27 Eylül’de yapılacak erken özerk yönetim seçimi kapsamındaki kampanyaya dahil etti.

Başkan Mas, geleneksel Diada konuşmasında, "ulusun geleceğine karar vermek için" Katalanlara 27 Eylül’de oy kullanma çağrısı yaptı.

Katalonya’nın siyasi geleceği konusunu devletin konuşmak bile istemediğini savunan Artur Mas, parlamento seçimlerinin yasaklayamayacakları tek araç olduğunu ve Katalanların bu şekilde iradelerini ortaya koyabileceklerini söyledi.

Bağımsızlık yanlılarının oluşturduğu ‘Evet için Birlik’ (Junts pel Si) koalisyonu, bu seçimlerde çoğunluğu etmesi halinde İspanya’dan ayrılık sürecini başlatacak.

İspanya Sosyolojik Araştırmalar Merkezi’nin (CIS) dün yayımladığı anket sonuçlarına göre, 135 sandalyeli Katalan parlamentosunda ayrılıkçı partiler yüzde 44 oyla, 68-69 sandalyeye sahip olacak.

KUTLAMALAR

Katalonya Ulusal Günü kutlamaları çerçevesinde bu sabah Özerk Yönetim Başkanı Artur Mas ve hükümet yetkilileri, Katalanların ulusal kahramanı Rafael Casanova Anıtı'na çiçek bıraktı.

Diada’nın ayrılıkçıların seçim kampanyasına dönüştüğünü savunan diğer partiler kutlamalarda aynı fotoğrafta yer almaktan kaçındı.

Arda Turan’ın forma giydiği Barcelona kulübü Başkanı Josep Maria Bartomeu, yöneticiler, kaptan Andres İniesta ve takım arkadaşı Sergi Roberto ile birlikte anıta çelenk bıraktı.

Öte yandan bugün “Katalan Cumhuriyeti’ne geçit” adı altında 485 bin resmi kayıtlının katılacağı bir yürüyüş düzenlenecek.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı