Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kastamonu luge’u

  Hürriyet Haber
  20 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 20 Şubat 2006 - 09:10

  Kastamonu'nun Ağlı İlçesi’nde yaklaşık 400 yıldır geleneksel olarak yapılan kızak yarışmaları Torino Kış Olimpiyatları’nı aratmadı.

  Ağıllılar olimpik kızak (Luge- ’Luj’ diye okunuyor) yarışçıları gibi üstün teknoloji ürünü kızakları değil tümüyle ey yapımı kızaklar kullandılar. Sinan Köyü’nde düzenlenen geleneksel yarışlara, 15 köylü, kendi yaptıkları ya da uzun yıllardır bu yarışlarda kullanılan ve değişik hikayeleri bulunan kızaklarla katıldı. Girdiği her yarışı kazanmasıyla ünlenen "Canlıca" adlı kızakla yarışan 23 yaşındaki Feramis Kömürcü, birinci oldu. "Cinibis" adı verildiği belirtilen kızakla yarışan Murat Özkan ikinci, yıllar önce birçok yarışta başarı kazandığından çok sayıda kişinin almak istediği, ancak öküzün yanında bir malak karşılığı takas edildiği için "Yanı Malak" adı verilen kızakla yarışan66 yaşındaki Ali Osman Dikmen de üçüncü oldu.

  Kızak (luge) 1964’te Innsbrück kentindeki Kış Olimpiyatları’nda ilk kez Olimpik spor oldu. Kızak, ortalama 1,5 kilometrelik buzdan bir pist üzerinde hem erkeklerde hem kadınlarda tekler ve çiftler kategorilerinde yapılıyor.

  Birinciye boğa ödülü

  Günlerce kızak yarışmasına hazırlanan köylüler, yaklaşık 300 metrelik parkuru ortalama 100 kilometre hızla geçerek, belirlenen hedefe en çabuk şekilde ulaşmaya çalıştı. Yarışlarda birinci olan Feramis Kömürcü’ye Ağlı Belediyesi tarafından 3 yaşında bir boğa hediye edildi. Dereceye giren diğer köylülere ise madalya ve kupa verildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı