KASTAMONU HABERLERİ

Kastamonu’da Gıda Denetimleri Sıklaştırıldı

IHA
03.07.2015 - 16:35Son Güncelleme : 03.07.2015 - 16:36

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, 2015 yılı içerisinde yapılan denetimlerde 117 bin TL idare para cezası uygulandığını söyledi.

IHA

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ramazan ayında gıda denetimlerini arttırdı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı Gıda Kontrol ekipleri tarafından, İlde faaliyet gösteren gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında denetimlerini sürdürüyor.
Denetimlerini Ramazan ayında daha da sıklaştıran Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, Ramazan ayında gıda güvenliğinin en üst seviyede sağlanması için yoğun çaba gösteriyor.
Bu kapsamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman ile Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet Deniz, Ramazan ayı sebebi ile satışı artan pide, ekmek çeşitleri, unlu mamuller, pastacılık ve tatlı ürünleri işleyen ve şekerli mamuller üreten işletmeler başta olmak üzere, il genelindeki gıda işletmelerinin denetimlerde bulundu.
Denetimlerde işletmelerin kayıt ve onay belgeleri, fiziki ortamları, asgari teknik ve hijyenik şartlara uygunlukları, marketlerde son tüketim tarihleri, gıda maddelerinin muhafaza durumları, etiket bilgileri ve satış koşulları kontrol ediliyor. İşletme sahipleri ve çalışanları ise, gıda güvenliği ve personel hijyeni konularında bilgilendiriliyor.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, “Halkın sağlığının her şeyin üzerindedir. Bu konudan asla taviz verilmeyecek ve denetimlerin mesai mefhumu gözetmeksizin etkin bir şekilde yapılıyor. Denetimlerde, Kastamonu halkının güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamanın öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Tüketicilerin etiketsiz ürün almamalarını, son tüketim tarihleri ile İl Müdürlüğümüz tarafından verilen “İşletme Kayıt Belgesi” ile “İşletme Onay Belgesi”ne dikkat edilmesi gerekiyor. Varsa gıda ile ilgili şikayetlerin Alo 174 Gıda Hattına veya İl Müdürlüğüne yapılması gerekiyor” dedi.
İl Müdürü Yaman, Kastamonu’da merkez ve ilçelerinde gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde 2015 yılı içerisinde toplam bin 919 denetim yapıldığını ve gıda üretim yerlerinde 9 olmak üzere toplam 28 işletmeye yasal işlem uygulandığını belirterek, yapılan denetimlerde toplamda 117 bin 153 TL idari para cezası kestiklerini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kastamonu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kastamonu ilinden Kastamonu’da Gıda Denetimleri Sıklaştırıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kastamonu’da Gıda Denetimleri Sıklaştırıldı haberi güncellenecektir.

  KASTAMONU NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:48
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:44
  • Yatsı
   20:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı