Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Kaspersky'ye şok

  Hürriyet Haber
  02.02.2011 - 09:46 | Son Güncelleme: 02.02.2011 - 12:04

  Anti-virüs devi tam anlamıyla büyük bir şok yaşıyor. İşte Kaspersky'nin başına gelen inanılmaz olay...

  Popüler Kaspersky AntiVirus paketinin kaynak kodu internete sızdı ve torrent sitelerinde dolaşmaya başladı! Sızıntı hakkında yapılan açıklamaya göre kaynak kodu, 2008'de eski bir çalışan tarafından çalınmıştı. Eski Kaspersky Labs çalışanı kaynak kodunu karaborsada satmaya çalışmış, ancak fikri mülkiyet hırsızlığından üç sene hapis yatmıştı.

  Çalınan kaynak kodu, antivirüs motoru, anti-phishing, anti-spam, anti-dialer ve antivirüs programının diğer önemli modüllerine dair bilgiler içeriyor. Kaspersky, sızan kaynak kodunun şu anki masaüstü istemcisi açısından herhangi bir tehdit teşkil etmediğini söylüyor. Kaynak kodunun ortaya çıkışından beri çekirdek modüllerin birçoğu yeniden yazıldığından, kaynak kodu programın sadece belirli bir bölümünü içeriyor.

  Sızan kaynak kodu yaklaşık üç senelik de olsa, Kaspersky'ın antivirüs piyasasının yüzde 5'ine sahip olduğunu düşündüğümüze antivirüs programcıları için önemli bir gelişme.

  KASPERSKY'DAN AÇIKLAMA

  "Kaspersky Lab, geçtiğimiz günlerde Neowin'de çıkan Kaspersky'nin 2008 yılı sürümündeki kaynak kodlarının torrente düşmesi haberiyle ilgili olarak bu durumun kullanıcılarına herhangi bir şekilde zarar veremeyeceğini açıkladı.
   
  Kaspersky Lab, 27 Ocak 2011 tarihinde şirketin eski ürün yelpazesinde (2008) kaynak kodunun bazı kısımlarının yasadışı bir şekilde internette açığa çıkarıldığını fark etti. Kapsamlı bir araştırma sonucunda, Kaspersky Lab uzmanları 2008 yılının başlarında eski bir şirket çalışanının şirketin 2008 yılı ev kullanıcılarına yönelik ürün yelpazesine erişim hakkı olduğuna dair bir takım linkler elde etti. Bunun üzerine kodun İnternet üzerinden rüşvetle satın alınabilme ihtimali olduğunu açıkladı. Konunun hızlı bir şekilde emniyet teşkilatına bildirilmesiyle eski şirket çalışanı yakalandı. Sanık Moskova Bölge Mahkemesi tarafından suçlu bulundu ve Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 183. maddesine göre 3,5 yıl cezalandırıldı ancak ceza ertelendi.
   
  2010 yılının Kasım ayında, Kaspersky Lab aynı kaynak kodunun yeraltı dünyası forumlarına yasadışı bir şekilde dağıtıldığını ve daha sonrasında ise kamusal kaynaklarda bulunduğunu ortaya çıkardı.
   
  Kaspersky Lab, bu olayın Kaspersky ürün, çözüm ve servis kullanıcılarına hiç bir şekilde en ufak bir zarar veremeyeceğini vurguladı. Çalınan kaynak kodunun bir önceki ürün dizisine ilişkin olduğunu ve bu olaydan sonra firmanın ana koruyucu teknolojilerini yenilediğini belirtti. Çalınan kod, modern ürün kaynak kodunun çok küçük bir parçasını temsil ediyor ve koruma fonksiyonu ile herhangi bir bağlantısı bulunmuyor. Eski sürüm parçalarını da içeren Kaspersky anti-virüs motoru, kaynak kodunun çalınmasından sonra ise köklü bir şekilde yeniden tasarlandı ve geliştirildi.
   
  Kaspersky Lab konuyla ilgili olarak emniyet yetkilileri ile yakın bir çalışma içerisinde olmaya devam ediyor.  Kaspersky Lab ürünleri “Ticari sır yasası” altında kaynak kodu telif hakkı ile korunuyor ve bu nedenle kodun kayıt, yükleme, kullanım ve dağıtım gibi faaliyetlerinin şirket rızası dışında geliştirilmesi yasadışı. Kaspersky Lab, fikri mülkiyet kanununa aykırı davranan veya kaynak kodunu yasadışı açığa çıkarma yoluyla ihlal edenlere karşı yasal tedbirlere başvuracaktır."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı