Gündem Haberleri

  'Kasıtlı orman yangınlarının terör suçu gibi değerlendirilmesi gerekiyor'

  A.A
  20.07.2007 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Denizli Valisi Hasan Canpolat, kasıtlı orman yangınlarının terör suçu gibi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

  Canpolat, Denizli Orman Bölge Müdürlüğü Çamlık Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de son dönemde hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi ve kasıt nedeniyle orman yangınlarında ciddi bir artış gözlendiğini bildirdi.

  Ormanların tüm insanlığın malı olduğunu vurgulayan Canpolat, “Dolayısıyla bunlara karşı işlenecek suçlar da millete ve insanlığa karşı işlenmiş bir suç diye düşünüyoruz” dedi.

  Orman yangını çıkarmanın cezasının son derece ağır olduğunu, kasıtla orman yangını çıkarıldığında 10 seneye kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalınabileceğini ifade eden Canpolat, şunları kaydetti:
  “Cezaların artırılmasının da gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu tabii Meclisimizin işidir. Tüm kasıtlı orman yangınlarının terör suçu gibi değerlendirilmesi gerekiyor. Terör maksadıyla orman yangını çıkarılırsa terör suçudur. Tüm orman yangınları insanlığa karşı suç. Kasıtlı orman yangınları bir terör suçu gibi algılanarak yasal değişiklik yapılırsa, daha iyi netice alınacağına inanıyoruz. Şu anda da zaten bu yangınları çıkaranlar çok ciddi bir müeyyideyle karşı karşıya geliyor.”

  “Kasıtlı yangın çıkarmayı düşünenler bunu akıllarından çıkarsınlar” diyen Canpolat, Bozkurt ilçesine bağlı Başçeşme köyü Karataş Dağı'nda çıkan orman yangınıyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığını, konunun takipçisi olacaklarını, yangının sorumlularını bulacaklarını belirtti.

  Vatandaşların ormanlık bölgelerde uygulanan giriş yasaklarına uymaları gerektiğine dikkati çeken Canpolat, “Giriş yasakları boşuna konulmadı. Bu sezon en azından piknik lüksünden bir miktar fedakarlık etsinler. Risk azaldıkça tedbirler bir miktar azaltılacak. Tüm vatandaşların desteğiyle bu riskli sezonu aşmayı istiyoruz” diye konuştu.

  Toplantının ardından Canpolat, basın mensuplarıyla birlikte Denizli Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait helikopterle 50 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü Bozkurt ilçesine bağlı Başçeşme köyü Karataş Dağı'nda incelemelerde bulundu.
  Daha sonra Canpolat, yapımı devam eden Çardak Havaalanı'na geçerek, yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı