Dünya Haberleri

  Kasırgaları Ruslar gönderiyor

  Hürriyet Haber
  24.09.2005 - 02:21 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Teksas ve Louisiana eyaletleri bugün vuracak Rita kasırgasını beklerken, Amerikalı bir meteoroloji uzmanı, Fox TV’ye yaptığı açıklamada, ‘Katrina doğal bir kasırga değildi. Elinde iklim silahı olan Moskova tarafından yaratıldı. Moskova ABD’ye karşı iklim savaşı başlattı’ dedi. .
   Yaşadıklarınızı anlatın   Görgü tanıkları anlatıyor  Fotoğraflarla Rita kasırgası

  ABD’yi kuşatma altına alan kasırgaların doğanın gazabı olmadığını ilan eden Amerikalı meteoroloji uzmanı Scott Stevens, Rusya’nın Amerika’ya iklim savaşı açtığı komplo teorisini ortaya attı. ‘Katrina doğal oluşmadı, insan eliyle yaratıldı’ tezini Fox TV’de ciddi ve iddialı bir şekilde ileri süren Stevens, ‘Moskova’nın elinde iklimi değiştirecek ‘İklim silahı’ var. Bu gerçek tüm ciddi ülke yönetimleri tarafından biliniyor. Elektromanyetik dalga jeneratörü prensibiyle çalışan silah, dünyanın istenilen noktasında iklimdeki değişime bağlı doğal afetler yaratabilecek güçte. Bu silah 1960-1970 yılları arasında Sovyetler Birliği döneminde geliştirildi ve 1976 yılından itibaren ABD’ye karşı kullanıldı. Günümüzde de Rusya bu silahı kullanılıyor’ dedi.

  ABD Meteoroloji dairesi’nin hazırladığı kasırga listesindeki isimlere de dikkat çeken Stevens, ‘Son kasırgalar hep Rus isimli. İvan, Katrina ve Rita. Bu sizden şüpheleniyoruz demektir’ dedi.

  Houston’dan tek yön kaçış

  Kentten 1 milyon kişi kaçıyor, trafik kilit. İç savaştan bu yana en büyük kitlesel göç yaşanıyor. Bölgedeki dört rafineri kapandığı için benzin sıkıntısı var. 225 km hızla esen Rita yüzünden Meksika Körfezi’ndeki petrol üretiminin yüzde 73’ü durdu.

  İsimler biterse alfa-beta gelecek

  ABD’de kasırga sezonunun sona ermesine daha iki ay varken, daha önceden belirlenen kasırga listesindeki isimlerin yetmeyebilir. Rita’dan sonraki kasırgalara, Stan, Tammy, Vince ve Wilma adları verilecek. Wilma ile normal isimlendirme son bulacak ve Yunan alfabesine geçilecek. Wilma’dan sonraki yeni fırtına ve kasırgalara, Alfa, Beta, Gamma ve Delta gibi Yunan alfabesinden harf adları verilecek. Fırtına ve kasırgaların adlandırıldığı son 60 yıldır, Atlantik’te, bu ilk kez yaşanacak. Uzmanlar, kasırga bitkinliği ve kasırga sendromu gibi yeni sözcüklerin bile kullanıma girebileceğine dikkat çekiyorlar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı