Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kasırda kahvaltı keyfi

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.07.1999 - 00:01

  Kahvaltınızı, Osmanlı padişahlarının yaz aylarında dinlenmek için kullandıkları bir kasır bahçesinde yapmaya ne dersiniz? Beşiktaş'taki Ihlamur Kasrı'nda, ıhlamur ağaçlarının baygın kokusu, rengarenk çiçekler, cıvıldaşan kuşlar ve klasik müzik eşliğinde pazartesi ve perşembe günleri hariç, kahvaltı etmeniz mümkün. Üstelik havuz başında.

  Kasır Amiri Pelin Aykut, ziyaretçilerin en çok, aslına uygun olarak düzenlenen bahçeye ilgi gösterdiğini söylüyor.24 bin 727 metrekarelik alanın 19 bin metrekaresi bahçe. Bahçedeki üç havuzdan Merasim Köşkü önünde bulunanı, nilüfer ve balıklara ayrılmış. Kasrın bahçesinde bulunan ağaçlardan çoğu kasırla yaşıt. Bu ağaçların büyük çoğunluğunu ıhlamur ve çınar oluşturuyor. Bahçede ayrıca Türkiye'de ender rastlanan ağaçlar da var. Bunlardan Güney Amerika ormanlarında yetişen İnka ağacından üç tane var. Bir diğeri ise kasrı ziyarete gelen bir Japon tarafından dikilen Sofora.

  Ihlamur Kasrı'nda yaz aylarında bahçede hizmet veren, kışın ise Maiyet Köşkü içindeki üç odada ziyaretçileri ağırlayan kafeteryada, kahvaltı, çay ve pasta servisinin yanı sıra soğuk içeçekler de bulunuyor. Fiyatlar ise diğer kafeteryalardan çok farklı değil. Bir kişilik kahvaltı servisi 700 bin lira, fincan çay 300 bin lira, Türk kahvesi 400 bin lira, kek ve meşrubatlar ise 300 bin lira.

  Ihlamur Kasrı, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı. Başkanlığa bağlı bütün saray ve kasırlar gibi buradaki kafeterya gelirleri de, kasrın bünyesinde oluşturulan vakıfta toplanıp, genellikle restorasyon ve bakım çalışmaları için kullanılıyor.

  Ihlamur Kasrı'nda kültürel faaliyetlere de yer veriliyor. Maiyet Köşkü'nün holünde, ziyaretçilerin talebi doğrultusunda TBMM'ye bağlı bütün kasırlara ilişkin belgesel film gösterileri yapılıyor. Ayrıca 5-7, 7-12 yaş grubu çocuklara hafta sonları drama, müzik ve resim kursları veriliyor.

  Tarihçe

  150 yıllık kasrın geçmişinde birçok Osmanlı padişahının izi var. I. Abdülhamid ve ondan sonraki bütün Osmanlı padişahları yaz aylarında av partileri verip ok talimleri yaptıktan sonra, o dönemde Hacı Hüseyin Bağı Köşkü olarak adlandırılan bu mekánda dinlenirlermiş. Abdülmecid, 1849-1855 yılları arasında bu yapının yerine Merasim Köşkü ve Maiyet Köşkü olarak adlandırılan iki köşk yaptırmış. Maiyet Köşkü'ne göre daha büyük ve görkemli olan Merasim Köşkü, ıhlamur ağaçlarına bakan pencerelerinden dolayı Ihlamur Kasrı olarak anılmaya başlanmış. Köşklerin mimarlığını Dolmabahçe Sarayı'nın mimarlığını da yapan Balyan ailesinden Niğogos Balyan yapmış. 1. Dünya Savaşı'ndan 1950'li yıllara kadar çoğunlukla boş ve bakımsız kalan kasır, 80'li yıllarda restore edilerek ziyarete açılmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı