Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kasımpaşa özel bir yerdir

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Oradan büyük birikimle çıktım

Aktör Cem DAVRAN

Kasımpaşa kültürel birikim açısından en zengin semtlerinden biriydi. Ve hala da öyle olduğuna inanıyorum. Nüfus kütüğümde Beyoğlu ilçesi, Kasımpaşa nahiyesi, Sururi Mahallesi yazıyor. Ailem de iki üç göbekten Kasımpaşalıdır. Tabii şimdilerde bu Kasımpaşa çok değişti ama eski istanbul semtlerinin hiçbirisi aynı kalmadı ki. Bu eski İstanbul semti Pera'nın hemen bitişiğinde olduğundan gayrımüslimler yaşardı. Aynalıçeşme'de oturduğumuz apartmanda tek Türk aile bizdik. Sünnet olduğumda ilk hediyemi madam Katina getirdi. Kasımpaşa yıllarca bitirimlerin, mahalli kabadayıların yetiştiği bir yer olarak bilinirdi. Şimdi 70 yaşında olan babam, Kars'ta askerlik yaparken içtima sırasında komutan, 'nerelisin?' diye soruyor. Babam 'Kasımpaşalıyım' deyince çat diye tokatı yiyor.

Eski zamanda - ki hala öyledir - bitirim kültürünün özel bir ritüeli ve raconu vardı. Hiç kimse kimseye yanlış yapmaz, kimse kimseye kalleşlik yapmayı düşünmezdi. Tabii bu kültürün içinde olumsuz unsurlar da bulunuyordu. Silah, esrar ve kahve kültürünün egemen olduğu bir yerdi Kasımpaşa. Aynı zamanda müthiş komşuluk ilişkilerinin en güzelinin yaşandığı bir yerdi. Dolapdere ve Hacıhüsrevle Kasımpaşa özdeşleştirildi. Hálá eski semtime gider gelirim, babamla birlikte geçenlerde Kasımpaşaspor'un maçını izlemeye gittik. Kasımpaşa kötü bir kültürle anılacak bir yer değildir. Ben oradan büyük bir birikimle çıktım ve hala onun meyvelerini yiyorum.

Semt sakinleri sahip çıktı

YAYINIMIZA en büyük ilgi Kasımpaşa'da oturan ünsüz Kasımpaşalılar'dan geldi. Mektup, faks ve e-mail gönderen, telefon eden Kasımpaşalılar, gazetemizde çıkan yazılardan ötürü sevinç içindeydi. İşte tepki ve önerileri:

Mustafa Özkan:

Kırk yıllık Kasımpaşalı olarak, Beyoğlu'nun gölgesinde kalmaktan ötürü semtimizin, maddi ve manevi olarak gelişemediğini savunuyorum. Özellikle kültürel kimliğini ve zenginliğini ifade etmesinin önünde de en büyük engel Beyoğlu'nun gölgesidir. Takdir edersiniz ki Kasımpaşa bir semt isminden ötürü anlamlar taşımaktadır. Bunun için biz bir grup Kasımpaşalı olarak, semtimizin ilçe olmasını öneriyoruz.

Ercan Tayfun:

Semtimizle ilgili yayınınızı büyük bir zevk ve şevkle okudum. Nihayet Kasımpaşamıza sahip çıkacak, sahip olduğu değerdeki yere çıkaracak, pervasız saldırı, kötü reklamlara dur diyecek insanların bundan sonra var olduğunu bilmek insana büyük bir gurur veriyor.

Bundan sonraki yayınlarınızda da Kasımpaşa'mıza daha çok yer vererek, İstanbul'un en eski ve en güzel, en delikanlı semtini 1921 Kasımpaşalılar Derneği ile birlikte layık olduğu yere taşımamıza yardımcı olmanızı diliyorum.

Göstermiş olduğunuz ilgi ve hassasiyetten dolayı tüm yayın ekibini gönülden kutluyorum.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler