ANTALYA HABERLERİ

Kasımlar Barajı’nda tüm sorular cevapsız

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
04.12.2017 - 10:28Son Güncelleme :

Kasımlar Barajı ve HES Projesi nedeniyle evleri sular altında kalan köylülerle ilgili Isparta Milletvekili Nuri Okutan’ın meclise sunduğu sorulara, Orman ve Su İşleri Bakanlığı “Sorumluluk bizde değil” diye tek cümlelik yanıt verdi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ISPARTA ve Antalya’da 6 köyü olumsuz etkileyip köylüleri evsiz bırakan Kasımlar Barajı ve HES Projesi’ne ilişkin İyi Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan’ın Ağustos ayında meclise sunduğu 12 maddelik soru önergesine Orman ve Su İşleri Bakanlığı, tek cümleyle yanıt verdi. Köylülerin nakline ihtiyaç duyulan bir projede acilen kamulaştırma yapılmasının nedeninin sorulduğu önergeye cevap yazısında Bakanlık, konunun kendilerini ilgilendirmediğini ifade etti. Yapılan açıklamada, “Kasımlar Barajı ve HES Projesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu sorumluluğunda özel sektör tarafından inşa edildiğinden, Bakanlığımca herhangi bir kamulaştırma yapılmamaktadır” denildi.

EPDK VE BAKANLIK YETKİLİ

Halkı bilgilendirmek amacıyla yöneltilen sorulara devletin yanıtının korkunç olduğunu dile getiren avukat Tuncay Koç, Kasımlar Barajı Projesi’nin ihale süreci ve denetimiyle ilgili tüm soruların yanıtsız kaldığına dikkat çekti. Bölgedeki davaları takip eden avukat, “Kamulaştırmanın Bakanlık değil EPDK tarafından yapıldığı doğru. Ancak EPDK da bir devlet kurumudur ve bilgi verebilir. Açıklamada barajların özel sektör tarafından inşa edildiği söyleniyor. Bu şirketler baraj için yetkiyi Bakanlığa bağlı Devlet Su İşleri’nden alır. Projeleri uygulamak için yapılan orman tahsisleri de yine Bakanlığın yetkisindedir” dedi. 

KÖYLER SUYA GÖMÜLÜYOR

Değirmenözü Köyünü de içine alan Kasımlar Barajı ve Hes Projesi ile ilgili soruları kimin yanıtlayacağını soran Köprüçayı Kardeşliği Platromu ise, “Bu köyler yapılan haksız uygulamalar sonucunda suya ve hafriyata gömülüyor. Antalya ve Isparta illerinin yetkili kurumları, bölge müdürlükleri, şirket, mahkeme arasında gidip gelen dosyalar bir sorumlu aradı ama maalesef bulamadı. Köylülerin kendi yaşadıkları coğrafyayla ilgili öğrenmek istediklerini neden hiçbir yetkili cevaplayamıyor?” sözleriyle tepki gösterdi.

ÜMMÜHAN NİNE EVSİZ KALMIŞTI

Kasımlar Barajı ve HES projesi için Isparta ve Antalya sınırlarında toplam 6 köyü kapsayan ‘acele kamulaştırma’ kararı, Enerji Piyasasını Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından uygulamaya konulmuş ve bazı köylüler yaşadıkları yeri terk etmemek için dava açmıştı. Isparta'da baraj projesi sebebiyle evi su altında kalan Ümmühan Nine, açtığı davayı kazanarak acele kamulaştırma kararının yürütmesini durdurdu. Ancak köylüler, kamulaştırma işlemleri tamamlanmadan yapılan betonarme evlere yerleştirildi. İbişler köyünde yaşayanlar da şirket tarafından işgal edildiği için topraklarını ekip biçemediklerini söyleyerek şikayette bulundu.

YANITSIZ SORULAR

Isparta Milletvekili Nuri Okutan’ın verdiği önergede, “Kasımlar Barajı Projesi’nde, köylülerin nakli hususu yer aldı mı? Acele kamulaştırma yapılması yasal mı? Kamu yetkilileri köylülerin proje için imza vermeleri konusunda rol aldı mı? Kamulaştırma mevzuatına uyularak mı acil el koyma yoluna gidildi? Köylüler aleyhine değer tespiti yapan Kamulaştırma Komisyonu nasıl belirlendi? Toprakların asıl sahibi köylüleri yok sayan, tabiatı, ekolojik dengeyi ve çevre düzenini bozan bu projeye kim ne zaman onay verdi? Bakanlık ve denetimden sorumlu kamu görevlileri neden görevlerini yapmadılar?” soruları yer aldı.

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kasımlar Barajı’nda tüm sorular cevapsız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Aralık 2017 tarihinde saat 09 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kasımlar Barajı’nda tüm sorular cevapsız haberi güncellenecektir.ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Mayıs 2018, Cuma
 • İmsak
  04:22
 • Guneş
  05:53
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:45
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:20
Sayfa Başı