ANKARA HABERLERİ

Kasım’dan sonra yalıtım kurala bağlı yapılacak

Hürriyet Haber
14 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2008 - 21:18

Binalardaki ısı kayıplarının azaltılmasına, enerji tasarrufu sağlanmasına ve uygulamaya yönelik usul ve esasları düzenleyen "Isı Yalıtımı Yönetmeliği" Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik 1 Kasım 2008 tarihi itibariyle yürürlüğe girerken, bu tarihe kadar yapım işi ihalesi ilan edilmiş kamu binalarında ve inşaat ruhsatı almış özel binalarda bu hükümler geçerli olmayacak.

Hürriyet Haber

Bayındırlık ve İskan Bakanlığının söz konusu yönetmeliğine göre, bu esaslar Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamındaki belediyeler dahil olmak üzere, bütün yerleşim birimlerindeki binalarda uygulanacak.

Münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına gerek duyulmayan depo, cephanelik, ardiye, ahır, ağıl ve benzeri binalarda bu yönetmelik hükümlerinin uygulanması zorunlu olmayacak.

Dört iklim bölgesi

Türkiye’de binalarda ısı yalıtımı uygulamalarının illere göre 4 bölgeye ayrıldığı yönetmeliğe göre, binalar, ısı kayıpları bakımından çevre şartlarına ve ihtiyaçlarına uygun olarak yalıtılacak. Binaların hesaplanan yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı, bölgelere göre verilen yıllık ısıtma enerjisi sınır değerlerini aşamayacak.

Yönetmelikte farklı amaçlarla kullanılan binalar için de aylık ortalama iç sıcaklık değerleri belirlendi. Bu değerler, konutlar, yönetim binaları, iş ve hizmet binalarında 19, otel, motel ve lokantalar, öğretim binaları, tiyatro ve konser salonları, kışlalar, ceza ve tutuk evleri, müze ve galeriler ile hava limanlarında 20, hastanelerde 22, yüzme havuzlarında 26, imalat ve atölye mahallerinde ise 16 santigrat olacak.

Kazan daireleri ve bacaların durumu, yapı ve yalıtım malzemelerinin standarta uygunluğu yönetmelik hükümlerine göre belirlenecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kasım’dan sonra yalıtım kurala bağlı yapılacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı