SİNOP HABERLERİ

Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı (3)

AA / Eda Fatma Topçu
01.12.2014 - 12:20Son Güncelleme :

- TİM Başkanı Büyükekşi: - "Petrol fiyatlarının gerilemesi, cari açığın daralması için son derece olumlu ve önemli bir gelişme" - "Geleceğe dair öngörülerimiz de son derece iyimser" - "Hükümetin açıkladığı yapısal reform programlarını büyük bir sevinçle karşıladık. Reformların büyük takipçisi ve destekçisi olacağız"

AA / Eda Fatma Topçu

SİNOP (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Petrol fiyatlarının gerilemesi, cari açığın daralması için son derece olumlu ve önemli bir gelişme" dedi.

Büyükekşi, kasım ayı ihracat rakamlarını Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla Sinop’ta açıkladı.

Büyükekşi, şehirde bulunan ve 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen Tarihi Sinop Cezaevi'nde bir çok ünlünün yattığına atıfta bulunarak, “Ben de buradan ihracatçılarımıza sesleniyorum, bu ay, bir gün kaybından dolayı ihracatımızda yaşanan ufak düşüşe rağmen 'aldırma gönül aldırma' diyorum" ifadelerini kullandı.

Kasım ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 azalışla 12 milyar 875 milyon dolar olarak gerçekleştiğini duyuran Büyükekşi, ilk 11 aylık toplam ihracatın yüzde 4,4 artışla 144 milyar 267 milyon dolara, son 12 aylık ihracatın da yüzde 4,4 artışla 157 milyar 441 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

Büyükekşi, kasım ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 845 milyon dolarla otomotiv sektörü yaptığını, bu sektörü kimyevi maddeler ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin takip ettiğini söyledi.

Büyükekşi, şu bilgileri verdi:

"Kasım ayında en fazla ihracat artışını yüzde 117 ile mücevher, yüzde 46 ile tütün ve yüzde 45 ile fındık sektörleri yakaladı. Kasım ayında en fazla ihracat yapılan 5 ülke Almanya, Irak, İngiltere, İtalya ve İran oldu. Almanya’ya ihracat yüzde 7, Irak’a yüzde 23, İngiltere’ye yüzde 4 geriledi. İtalya’ya ihracat yüzde 2, İran’a ihracat yüzde 137 yükseldi. En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında, en yüksek ihracat artışını yüzde 137 ile İran yakaladı. Kanada’ya ihracat yüzde 90, ABD’ye ihracat yüzde 30, Cezayir’e ihracat yüzde 21 arttı. İlk 11 ayda ABD’ye önemli bir ihracat artışı yakalandı, ABD’ye ihracat yüzde 12 artış gösterdi."

Aynı şekilde İran’a ihracatta ilk 11 ayda yüzde 53 artış yakalandığına vurgu yapan Büyükekşi, "İran’la 20 Eylül’de imzalanarak devreye giren Tercihli Ticaret Anlaşması ile 150 ihraç kaleminde gümrük engelleri kalkıyor, bunun da iki ülke arasında hedeflenen 35 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmaya katkı sağlayacağına inanıyoruz. Irak’la ilişkilerin de bilhassa Sayın Başbakan’ın son Bağdat ve Erbil ziyaretleri sonrasında gelişmesini ve Irak’a ihracatımızın hızla normalleşmesini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Malta’ya ihracatın yüzde 197, Singapur’a yüzde 163, Katar’a yüzde 98, Ürdün’e yüzde 95, Japonya’ya yüzde 51 arttığını dile getiren Büyükekşi, AB’ye ve Afrika’ya ihracatın yüzde 8, Ortadoğu’ya yüzde 0,4 gerilediğini, Kuzey Amerika’ya ise yüzde 37 artış gösterdiğini söyledi.

Büyükekşi, en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran ilin yüzde 1 ile Kocaeli olduğuna işaret ederek, "Manisa’nın ihracatı yüzde 0,1 gerilerken, Mersin’in yüzde 1, Gaziantep’in yüzde 2, Hatay’ın yüzde 3, İstanbul’un yüzde 4, Ankara’nın yüzde 5, Bursa’nın yüzde 9, İzmir’in yüzde 19 ve Denizli’nin ihracatı yüzde 20 geriledi. Sinop’un Kasım ayı ihracatı yüzde 10 gerileyerek 3,6 milyon dolara inerken, ilk 11 aylık ihracatı ise yüzde 20 artarak 33,6 milyon dolara yükseldi" diye konuştu.

- “Yavaşlamaya rağmen Avrupa resesyona girmedi”

TİM Başkanı Büyükekşi, dünyanın sadece büyük ekonomilerinde büyüme ivmesinin istikrar gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"ABD, İngiltere, Kanada, Güney Kore gibi ülkeler ekonomilerini büyütmeyi başarıyor. Ancak diğer taraftan AB’de durağanlık, Japonya’da resesyon belirtileri ve gelişmekte olan ülkelerde ise yavaşlama öne çıkıyor. ABD’de açıklanan veriler ekonomik büyümenin güçlendiğini gösteriyor. Nitekim ABD Merkez Bankası’nın açıklamaları büyümenin hızlandığına vurgu yapıyor. ABD ve İngiltere sıkı para politikası ile faiz artışı yönünde eğilim gösteriyor. AB ve Japonya ise daha da genişletici para politikalarına yöneliyor. Avro bölgesinde ise riskler devam ediyor."

İtalya ve Almanya başta olmak üzere Avro bölgesinde büyümenin ivme kaybettiğine işaret eden Büyükekşi, "Ancak Avro bölgesi geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,8, AB-28 ülkeleri yüzde 1,3 ile beklentilerin hafif de olsa üzerinde büyüdü. Yani yavaşlamaya rağmen Avrupa resesyona girmedi. Büyüme mütevazi ölçüde devam ediyor" dedi.

Büyükekşi, diğer taraftan Çin yönetiminin iç tüketime dayalı ekonomiye geçiş ve spekülatif gayrimenkul sektörünü dizginleme çabalarının ekonomiyi yavaşlattığını ifade ederek, Çin’in, yılın üçüncü çeyreğindeki yüzde 7,3 büyümenin 2009 yılından bu yana Çin’in en düşük büyüme hızı olduğunu hatırlattı.

Büyükekşi, Türkiye ekonomisindeki gelişmelere de ilişkin şunları kaydetti:

"Petrol fiyatlarının gerilemesi, cari açığın daralması için son derece olumlu ve önemli bir gelişme. Gerileyen emtia fiyatları belli sektörlerdeki ihracatı negatif etkilese de biz dip toplama odaklanıyoruz. Petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarının gerilemesi ve uygulanan yaptırımlarla ithalatı gerileyen Rusya ihracatçılarımızı da belirgin şekilde etkiliyor. İhracatçılarımızın, bu pazardaki likidite koşullarını ve rubledeki sert dalgalanmaları maliyet yaparak fiyat çıkarırken mutlaka dikkate almalarını öneriyoruz.

İhracatçılarımız bu yılın ana sorunları, bilhassa yakın pazarlardaki gelişmelerin ve jeopolitik gerginliklerin karşı önlemlerini de pazar çeşitlendirmesiyle alıyorlar. Nitekim Dünya’daki ilk 70 ekonominin ihracatı ilk 9 ayda sadece yüzde 2,6 artarken, Türkiye’nin ihracatı bu dönemde yüzde 5,5 arttı. Yılın ilk 9 ayında AB-28 bölgesinin ithalatı artmazken aynı dönemde AB’ye ihracatta yüzde 13 artış yakaladık."

-“Faizler kısa sürede düşmeli”

"Geleceğe dair öngörülerimiz de son derece iyimser" diyen Büyükekşi, petrol fiyatlarındaki yüzde 30’lara varan gerileme ile son çeyrekte ve 2015 yılında, enflasyon ve cari açıkta önemli bir iyileşme beklediklerini söyledi.

Büyükekşi, bunun da orta vadede faiz düşüşleri ve yatırım artışlarına yönelik pozitif etkisi olacağını dile getirerek bu beklentilerin de Türkiye’yi diğer gelişen ülkeler içinde pozitif ayrıştırdığına işaret etti.

Bu ayrışma ile birlikte sermaye girişinin de arttığına dikkati çeken Büyükekşi, kısa vadeli yabancı fonların, diğer tabiriyle sıcak paranın TL'de zamansız değer artışına sebep olmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Faizlerin kısa vadede de mutlaka düşmesi gerektiğine inandıklarını dile getiren Büyükekşi, "Diğer taraftan ay içerisinde hükümetin açıkladığı yapısal reform programlarını büyük bir sevinçle karşıladık. Bu programda yüksek katma değerli, ileri teknoloji yoğunluklu üretimin öne çıktığını gördük. Biz bunun üzerinde büyük bir kararlılıkla duruyoruz. Dolayısıyla, hükümetin açıkladığı reformların büyük takipçisi ve destekçisi olacağız" diye konuştu.

(Bitti)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sinop haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sinop haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı (3) haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  SİNOP NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:05
  • Guneş
   06:47
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   15:36
  • Akşam
   18:02
  • Yatsı
   19:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı