Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kaşıkçı bizi aldattı

  Hürriyet Haber
  18 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 18 Nisan 1998 - 00:01

  Çeçenistan Devlet Başkanı Özel Temsilcisi sıfatı taşıyan Alla Dudayeva, Hürriyet'e yaptığı açıklamada Şahpari Kaşıkçı'nın yardım paralarını kendilerine ulaştırmadığını bildirdi. Dudayeva, kendi tablolarının açık artırmadaki satışından elde edilen 19 bin dolarlık gelirle gecenin bilet satışından elde edilen yaklaşık 1 milyon dolarlık gelirden kendilerine vaat edilen miktarın verilmediğini vurguladı ve şunları söyledi:

  ‘‘Şahpari Kaşıkçı'nın organize ettiği geceden Çeçen çocuklar için elde edilen gelir, vakfa dönmedi. Paralar Şahpari Kaşıkçı'da kaldı. Bize şu ana kadar hiçbir açıklamada bulunmadılar. Ben de bunun üzerine Çeçen Çocuk Fonu'yla bizzat ilgilenmeye karar verdim. O geceye katılabilmek için biz de bilet parası ödemiştik. Hem Çeçen yetkililerin, hem de çekim ekibimizin otel paralarını da kendimiz ödedik. Bu yardım, dünyanın en zengin insanında kaldı.’’

  Bu gelişmeler doğrultusunda ilk olarak geliri fona bırakılmak üzere Taksim Sanat Galerisi'nde kendi resimlerinden oluşan bir sergi açan Dudayeva, ‘‘Kendi resimlerimi çocuklar için satmaya karar verdim. Türk insanının Çeçen halkına gösterdiği yakınlığı bildiğim için bu sergi için İstanbul'u seçtik. Çünkü Türkiye bize her zaman kucak açtı. Türk halkının misafirperverliği üzerine ilk olarak buraya geldik. Çeçen Çocuk Fonu için İstanbul'da bir şube açma çalışmalarımızı da başlattık’’ dedi.

  İKİ YÜZ BİN ÖKSÜZ

  Savaş sonrası Çeçenistan hakkında da bilgi veren Dudayeva, Çeçen-Rus Savaşı'ndan sonra ekonomilerinin altüst olduğunu, anne ve babasız 200 bin Çeçen çocuğun sokaklarda kaldığını açıkladı. Şehirlerinin ve sanayinin kötü durumda olduğunu belirten Alla Dudayeva, eğitim, sağlık ve işsizlik sorununa çözüm bulunması için destek beklediklerini söyledi. Çocukların geleceği olmazsa cumhuriyetlerinin geleceğinden de söz edilemeyeceğini belirten Dudayeva, şunları anlattı:

  RUSLAR KAÇIRIYOR

  ‘‘Rusya, Çeçenistan'a savaştan önceki kötü muameleyi sürdürüyor. Bizi abluka altına alarak nefes almamızı engelliyorlar. Havayolları hâlâ çalışmıyor. Sanayi harap edildi. Hiçbir yardım gelmiyor. Rusya gizli örgütü insanları kaçırıyor. Çeçenistan'a yabancıların gelmesini engellemek için de daha çok yabancı işadamlarını kaçırarak fidye istiyorlar. Bu fidyelerden elde ettikleri gelirle de Rus işçilerin maaşlarını ödüyorlar. Biz bunu görmezlikten geliyoruz. Rusya'da şu anda maaşlarını alamayan işçiler de yürüyüşte. Rus ekonomisi büyük bir kriz yaşıyor. Çeçenistan Cumhurbaşkanı'nın yurtdışına çıkmasını engelliyorlar. Son çıkışında Bakü'ye giderken yolda kaza oldu, birçok insan yaralandı. Buna Rus uçaklarının alçaktan uçması neden olmuştu, ama onlar kaza süsü vermek istediler. Rus savaş uçakları savaştan önce de Grozni'yi bombalıyordu, ama bunu kabul etmediler.’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı