KARABÜK HABERLERİ

KASİAD’dan Operasyon Açıklaması

IHA
17.09.2015 - 16:02Son Güncelleme :

KASİAD KENDİLERİNE YAPILAN OPERASYONLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPARAK, VARSAYIMA DAYALI BİR ARAMA YAPILDIĞINI VE SUÇ TEŞKİL EDİCİ HİÇ BİR ŞÜPHENİN OLMADIĞI İFADE EDİLDİ.

IHA

Karabük Safranbolu İş Adamları Derneği (KASİAD) dün kendilerine yönelik yapılan operasyonla ilgili basın açıklaması yayınlayarak, “Arama için makul ve somut bir şüphe sebebinin bulunduğu yönünde bir ifadeye yer verilmemiş bu yönde herhangi bir delil de ileri sürülmemiştir. Arama sonucunda tutulan tutanakta da herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığı belirtilmiştir” ifadesinde bulunuldu.
KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ramazanoğlu dernek binasına dün kolluk marifetiyle mahkeme kararı doğrultusunda arama işlemi yapıldığını söyleyerek, “ Öncelikle ifade edilmelidir ki dernek suç işlenebileceği ihtimali üzerine aranmıştır. Zira anılan kararda “sahte belge kullanılabileceği-sahte belge kullanılarak nitelikli dolandırıcılık suçunun işleyebileceği” kelimeleriyle ifade edilen bir gerekçeye yer verilmiştir. Ceza Muhakemeleri Kanununun 119. maddesi hükmüne göre Arama Karar veya emrinde aramanın nedenini oluşturan fiilin yazılı olması şarttır. Bu açık düzenlemeye rağmen arama, varsayıma istinaden yapılmıştır. Kararda yer alan gerekçe, toplumun tamamını potansiyel suçlu olarak değerlendirmeye yönelik bir kabule ve bunun sonucu olarak da masumiyet karinesinin ayaklar altında kalmasına sebebiyet verebilecektir. Bahse konu kararda arama için makul ve somut bir şüphe sebebinin bulunduğu yönünde bir ifadeye yer verilmemiş bu yönde herhangi bir delil de ileri sürülmemiştir. Arama sonucunda tutulan tutanakta da herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığı belirtilmiştir” dedi.
Bazı basın ve yayın organlarında aramaya ilişkin olarak, Paralel Devlet Yapılanması kapsamında operasyon yapıldığı şeklinde haberlere yer verilmiş ise de arama kararında ve dayanak soruşturma dosyası kapsamında bu yönde en ufak bir iddia dahi bulunmadığını da ifade eden Ramazanoğlu, “ Bu haberler bir takım kişilerce bilinçli olarak derneğimizi itibarsızlaştırma iradesiyle ileri sürülmektedir. Arama işleminin gerekçesi değerlendirildiğinde yapılan bu haberlerin yerel ve ulusal ölçüde gündem oluşturma iradesi taşıdığı düşünülmektedir. Söz konusu gerçek dışı haberler hakkında da gerekli idari ve hukuki yollara başvurulacaktır. Yine arama kararında belirtilen defter ve kayıtlar üzerinde İçişleri Bakanlığı tarafından 16 gün süreyle 3 müfettiş tarafından yapılan kapsamlı denetim ve incelemeler neticesinde de suç unsuru bulunduğu yönünde bir tespit ifade edilmemiştir. Esasen idari bir denetimin konusunu oluşturan kayıt ve belgeler hakkında “suç unsuru bulunabileceği ihtimali” üzerine adli arama yapılması da hatalıdır.Evrensel nitelikte bulunan ve Anayasamızda yerini bulunan “Hukuk Devleti” ilkesi ve özünde hukuki güvenlik hakkını açık bir şekilde zedeleyen işlemler, başta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve ülkemizde Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlalleri olarak kabul edilmektedir. Derneğimizin maruz kaldığı arama işlemini bu bağlamda açık bir hak ihlali olarak görmekteyiz. Hukuken isabetsiz olduğu konusunda şüphe bulunmayan bu arama kararına karşı tüm yasal haklarımızı kullanacağız. Bu itibarla arama işlemi nedeniyle gerek dernek tüzel kişiliğinin, gerekse üye ve çalışanlarımızın uğrayabileceği maddi ve manevi zararlarımıza ilişkin haklarımızı saklı tuttuğumuzu; her ne surette olursa olsun hukukun üstünlüğüne olan inancımızı asla kaybetmeyeceğiz” diye kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Karabük haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Karabük ilinden KASİAD’dan Operasyon Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Eylül 2015 tarihinde saat 16 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KASİAD’dan Operasyon Açıklaması haberi güncellenecektir.

KARABÜK İLÇELERİ

KARABÜK NAMAZ VAKİTLERİ

04 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:51
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  19:05
Sayfa Başı