Gündem Haberleri

  Kaset tertip olabilir

  Hürriyet Haber
  24.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz, Alaattin Çakıcı'ya daha önce kaçması için Devlet Bakanı Eyüp Aşık'ın yardımcı olduğunu ortaya çıkartan ses kasetinin ‘‘tertip olabileceğini’’ söyledi. Yılmaz, Aşık'ın geçmişte mafya ve çeteler konusunda kendisine yardımcı olduğunu, hatta bu konuda risk de aldığını belirtti.

  Başbakan Mesut Yılmaz Fransa'da ele geçirilen mafya babası Alattin Çakıcı'ya daha önce kaçması için Devlet Bakanı Eyüp Aşık'ın yardımcı olduğunu ortaya çıkartan ses kasetini ‘‘tertip olabileceğini’’ söyledi.

  Birleşmiş Milletler Genel kurul toplantısı nedeniyle New York'da bulunan Yılmaz, bir basın toplantısı düzenleyerek Eyüp Aşık'ın Çakıcı'nın kaçmasına yardımcı olduğuna yönelik kasetle ilgili sorulara yanıt verdi. Aşık'ın Çakıcı ile yaptığı konuşmalar hakkında geçmişte kendisini de bilgilendirdiğini belirten Yılmaz, herşeyin araştırılıp ortaya çıkacağını vurgularken Aşık'ın gereğini yerine getireceğini, dokunulmazlığının kaldırılması için başvuruda bulunacağına inanıyorum '' dedi.

  Kasetteki iddiaların doğru olup olmadığı konusunda da bilgi sahibi olmadığını vurgulayan Başbakan, ‘‘Sayın Aşık bu kasetin kısmen montaj olduğunu söylüyor. Çakıcı bir bant dağıtıyor ve bu bant anladığım kadarıyla belli bir konuşmayı değil, birçok konuşmayı yansıtıyor.

  GERÇEĞİ YANSITMIYOR

  Dolayısıyla, bir montaj bantıdır. Bu montaj sırasında kasete bazı ilaveler de yapılabilir.. Veren kişi yakalandıktan sonra kasedi göndermiş. Sadece bu gelişme dahi kasetin salt gerçeği yansıtmadığının karinesidir. Ben bu konuda daha ileri bir yorum yapamam çünkü gerçeği bilemem.’’ diye konuştu.

  Bakan Aşık'ın bu konuyla ilgili ‘‘gereğini yerine getireceğini’’ de söyleyen Yılmaz, ‘‘Gereği istifa mıdır’’ sorusuna ise şöyle karşılık verdi:

  ‘‘İstifa ancak bu iddiaların doğrulununun kanıtlanması halinde olur. Hiç kimse bi iddiaların gerektiği şekilde tatkik edilip edilmeyeceğinden endişe duymasın. Sayın Aşık sanıyorum dokunulmazlığının kaldırılması dahil konunun yargı tarafından incelenmesine her şekilde yardımcı olacaktır’’ yanıtını verdi. Yılmaz, kişisel inancının ise Aşık hakkındaki iddiaların doğru olmadığı yönünde olduğunu söyledi. Yılmaz, Aşık'ın geçmişte mafya ve çeteler konusunda kendisine yardımcı olduğunu hatta bu konuda risk de aldığını belirtti.

  İşte banttaki isimler

  Alaattin Çakıcı'nın şok ses bandında adı gecen sahısların isimleri şöyle: Trabzonspor Kulübü Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ve ANAP Tekirdağ Milletvekili Enis Sülün, eski bakanlardan Ömer Barutçu, kabadayı Sedat Peker, Flash TV'nin sahibi Ömer Göktuğ.

  FRANSA'da yakalanan Alaattin Çakıcı'nın şok ses bandında adı geçen Mehmet Ali Yılmaz ve Enis Sülün, daha önce de Çakıcı ile tanıştıklarını itiraf etmişlerdi. Çakıcı'nın 1992 başlarında gözaltına alınması sırasında eski bakanlardan Ömer Barutçu ile birlikte devreye girdiği iddialarına hedef olan dönemin Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz, ‘‘Alaattin benim canım ciğerim. Tabi ki, konuşurum da, yemek de yerim’’ demişti.

  ALAATTİN, CANIM CİĞERİM

  Türkiye'nin en büyük müteahhitlerinden biri olduğu sırada Trabzonspor Kulübü Başkanı olarak adını duyuran Yılmaz, 1991 seçimlerinde dönemin DYP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından DYP'den siyasete sokuldu. DYP-SHP hükümetlerinde spordan sorumlu devlet bakanlığı görevlerinde bulunan Yılmaz, daha sonra Çiller döneminde DYP'den ayrıldı ve 1995 seçimlerinde de milletvekilliğine aday olmadı.

  Meclis kulislerinin keyifli simalarından biri olan Yılmaz, Çakıcı için ‘‘Delikanlı çocuktur. Konuşur da, yemek de yerim. Üstelik Trabzonlu olması sebebiyle benim hemşerimdir, Alaattin'le konuşma yasağı mı var?’’ demişti.

  Yılmaz, ayrıca kabadayı Sedat Peker için de ‘‘O da bizim yeğenimiz. Onun daha genç olması sebebiyle yeğenimiz diyorum. O da Karadenizli'dir, iyi çocuktur. O da zaman zaman masamızda bulunmuştur. İnsan sevdiği insanlarla oturmaz mı?’’ şeklinde konuşmuştu.

  SÜLÜN: PEKER İYİ ÇOCUKTUR

  Kasette Enis isminin geçmesi üzerine tüm gözlerin üzerine çevrildiği ANAP Tekirdağ Milletvekili Enis Sülün de Sedat Peker için, ‘‘İyi çocuktur, vatansever, milliyetçi, ülkücü bir insandır’’ demişti.

  TBMM'ye son dönemde giren Sülün, 1952 Yılında Marmara Ereğlisi'nde doğdu. Sülün, Ereğli'de bir dönem belediye başkanlığı da yaptı. Sülün'ün adı ANAP'tan ayrılacak milletvekilleri arasında da geçti. Sülün'ün adı daha sonra Marmara Ereğlisi'nde bazı arsaların usülsüz olarak satılması olayına da karıştı. Partisinin grup toplantısında bu iddiaları yalanlayan Sülün, ‘‘Ben babadan zengin biriyim. Kimsenin altında Mercedes yokken ben 1976 yılında Mercedes'e biniyordum. Bütün bu iddialar asılsız’’ demişti.

  TV’si KURŞUNLANMIŞTI

  Kasette adı geçen bir başka isim olan Ömer Göktuğ da Bursa'nın zengin işadamlarından biri olarak tanınıyor. Flash TV'nin de sahibi olan Göktuğ'un televizyonunda Çakıcı'nın ağzından DYP Lideri Tansu Çiller'e yönelik suçlamalar yayınlanmıştı. Bu olayların ardından Flash TV'nin İstanbul'daki bürosu DYP'li olduğu iddia edilen bir grup tarafından basılmıştı. Bu olaydan sonra DYP'liler Göktuğ ile Alaattin Çakıcı arasında bir bağlantı olduğunu öne sürmüşlerdi.

  Kasetle ortaya çıkan inanılmazlar

  Çakıcı ile Devlet Bakanı Aşık arasındaki görüşmelerin kaydedildiği kaset, inanılmaz olaylara ışık tutuyor. Kasetteki diyaloglara göre, Aşık Susurluk Skandalı'nın ardından Çakıcı'yı telefonla arayarak, kendisinin yakalanmasına yönelik bir operasyon düzenleneceğini haber veriyor. Bunun üzerine Çakıcı da, ‘yer değiştirerek’ kaçıyor. Bu durumda akla şu soru geliyor:

  Soru: Eyüp Aşık, o sırada hükümet üyesi değildi. Operasyonu Aşık'a kim haber verdi?

  Aşık'ın kasette operasyonu yürütmekle görevli kişiler ve toplanan bilgiler hakkında da bilgi verdiği ortaya çıktı. ‘‘Amerika'ya gönderdikleri adamı biliyorsun. Bu Artvinli başkomiser var burada Selçuk şey, Selçuk değil de nedir, Demiralp de ama ismini unuttum’’ sözleriyle, polisin ismini verdiği de açığa çıktı.

  Soru: Bu bilgiler neydi? Aşık'a bu bilgileri kim veriyordu?

  İnanılmaz olaylarla dolu kaset, Aşık'ın Mesut Yılmaz'ın televizyona çıkarak, Çakıcı'nın istediği konuşmayı yapacağı sözünü verdiğini de ortaya koyuyor.

  Soru: Çakıcı'nın dönemin muhalefet lideri Mesut Yılmaz'dan yapmasını istediği konuşma neydi?

  Kaset, mafyanın özelleştirme ihalelerini de yakından izlediğini gözler önüne serdi. Bir mafya babasının, özelleştirme kapsamındaki bir devlet bankasına göz koyduğu ve bu bankanın kendisine verilmesi yolunda bir siyasetçiden söz aldığı da kasetteki en önemli vurgulardan biri olarak dikkat çekiyor. Kasetteki görüşmeye göre, bu banka özelleştirildiği takdirde Çakıcı'ya verilecekti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı