Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kasap Miloseviç'e mahkeme tehdidi

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın isteği üzerine, BM Güvenlik Konseyi önceki gece olağanüstü toplanarak, Yugoslavya'ya yönelik NATO harekátını görüştü.

  Toplantıda, Rusya, NATO hava saldırılarının bir an önce durdurulması çağrısı yaparken, Batılı ülkeler, ittifak operasyonlarını niye gerekli olduğu tezini dile getirmekle yetindiler.

  Toplantıda söz alan İngiltere temsilcisi Büyükelçi Jeremy Greenstock, harekátın yasal olduğunu savundu ve isim vermeden, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından yargılanabileceği uyarısında bulundu.

  'Kosova'da şu anda insani bir facia yaşandığına' dikkat çeken Büyükelçi Greenstock, ‘‘Savaş Suçları Mahkemesi'nin bunun sorumlularını yargılayacağını’’ ifade etti.

  ÇİN ENDİŞELİ

  Daha sonra söz alan Çin temsilcisi Huasun Qin, hükümetinin, uluslararası ilişkilerde kuvvet kullanılmasına ve ne sebeple olursa olsun bir ülkenin içişlerine karışılmasına karşı olduğunu bildirdi ve Yugoslavya'ya yönelik askeri saldırının derhal durdurulmasını talep etti.

  Fransa temsilcisi Alain Dejammet de, Belgrad hükümetinin Kosovalı sivillere yönelik saldırılarına son vermesi ve Rambouillet anlaşmasını kabul etmesi çağrısında bulundu.

  Yugoslavya Başbakanı Momir Bulatoviç ise, Güvenlik Konseyi'ne çağrıda bulunarak, ‘‘NATO'nun saldırganlığını durdurmasını’’ istedi. TV'de konuşan Bulatoviç, ‘‘BM Şartı'na ters düşen, bölgede ve Avrupa kıtasında barış ve istikrarı tehlikeye koyan, uluslararası ilişkilerde örneği görülmemiş bir hareket söz konusudur’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı