ADIYAMAN HABERLERİ

Kasap Deresi Gölet Projesi Bitirilmeyi Bekliyor

IHA
13 Temmuz 2015 - 12:30Son Güncelleme : 13 Temmuz 2015 - 12:31

SİNCİK ZİRAAT ODASI BAŞKANI KADİR ALTINTEL, ÜÇ YILDIR ÖLÇÜMLERİ DEVAM EDEN KASAP DERESİ GÖLET PROJESİNDE GELİŞME BEKLEDİKLERİNİ BÖYLEDİ

IHA

Sincik Ziraat Odası Başkanı Kadir Altıntel, üç yıldır ölçümleri devam eden Kasap Deresi Gölet Projesinde gelişme beklediklerini söyledi.
Sincik ilçesini sulu tarıma kavuşturacak olan Kasap Deresi Gölet Projesi Sincik Belediyesi Eski Başkanı Hasari Altıntel’in sözlü talebi ve dönemin Adıyaman Milletvekillerinin girişimleri ile 3 yıl önce gölet havzasında ölçümlere başlanmıştı. Sincik Ziraat Odası Başkanı Kadir Altıntel, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun sözünü verdiği Kasap Deresi Gölet Projesi 3 yıldır devam eden fizibilite çalışmalarından bir netice alınmadığını söyledi.
Altıntel, “İlçemizin talebi doğrultusunda Kasap Deresi göleti ile ilgili dönemin milletvekillerine sözlü olarak talepte bulunmuştuk. Orman ve Su İşleri Bakanımız sayın Veysel Eroğlu, İlimizi ziyareti esnasında bu gölettin yapılacağı sözünü vermişti. Ancak 3 yıldır süren fizibilite çalışmalarında şuana kadar herhangi bir netice alınmamıştır. Havzadaki su ölçümünü yapmak için Sincik’e gelen teknik personel birçok kez Kasap Deresi yerine ilçe merkezine gelen içme suyu şebekesinde ölçüm yaptıkları söylenmektedir. Kasap Deresi havzasında akan su, ilçe merkezine gelen içme suyundan çok daha fazladır. Kasap Deresi havzası coğrafi yapısı itibariyle kış aylarında ciddi manada kar yağışı alarak yer yer kar kalınlığının 4-5 metreyi bulduğu bilinmektedir. Geniş bir havzaya sahip olan Kasap Deresinde yapılacak bir gölet ile Sincik ilçesine bağlı Karaman, Onur, Mahmutoğlu, Cumhuriyet, Ayengin ve Fatih Mahalleleri ile Çat-Düdan ve Serince köylerdeki yaklaşık 15 bin dönüm araziyi rahatlıkla sulu tarıma kavuşturacağı tahmin edilmektedir. Sincik ilçe merkezinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Koç-Beran içme suyu projesinin hayata geçmesiyle, kasap deresinden Sincik’e gelen içme suyu hattı boşa çıkacaktır. Kasap deresinde yapılacak bir gölet ile şu anki mevcut içme suyu hattı güzergahı kullanılarak suyun kendi cazibesiyle ilçe merkezine akıtılması mümkündür. Konuyla ilgili Adıyaman Valisi Sayın Mahmut Demirtaş başta olmak üzere, milletvekillerimizin desteğini beklemekteyiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Kasap Deresi Gölet Projesi Bitirilmeyi Bekliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kasap Deresi Gölet Projesi Bitirilmeyi Bekliyor haberi güncellenecektir.

  ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   03:52
  • Guneş
   05:38
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:26
  • Akşam
   19:25
  • Yatsı
   20:56
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı