ANTALYA HABERLERİ

Kaş- Kekova Çalışma Grubu toplandı

DHA
08.04.2016 - 08:49Son Güncelleme :

Kaş- Kekova Çalışma Grubu toplandı

DHAAhmet ACAR/KAŞ, (DHA) - WWF Dünya Doğayı Koruma Vakfı Türkiye tarafından yürütülen Kaş- Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında oluşturulan, Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi Yerel Çalışma Grubu, yılın ilk toplantısını yaptı.

Demre'nin Üçağız Mahallesi'ndeki toplantıya, Demre Kaymakamı Murat Uz, Demre Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hasan Erdoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çoşkun, Kaş Liman Başkanı Galip Avcı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Demre Koordinatörü Veli Sertbaş, Kaş Turizm Bürosu Sorumlusu Mustafa Aydın, Kekova Sahil Güvenlik Bot Komutanı Ramazan Eser, proje koordinatörü Eray Çağlayan, proje sorumlusu Yaprak Arda, WWF Dünya Doğayı Koruma Vakfı'ndan Maura Randone, Üçağız Mahallesi Muhtarı Salih Çan, yerel çalışma grubu üyeleri, Demre Yatçılar Kooperatifi Başkanı Ahmet Çetin, Üçağız Yatçılar Kooperatifi Başkanı Vedat Çivit ve turizmciler katıldı.

Projesi Koordinatörü Eray Çağlayan, projenin geldiği aşama, yapılan ve yapılacak çalışmalar konusunda bilgi verdi. Kaş-Kekova Yerel Çalışma Grubu'nda 17 kurum ve sivil toplum kuruluşunun yer aldığına dikkati çeken Çağlayan, "Bu sayıyı artırmak istiyoruz. Her kurumun projeye katılmasını, çözüm önerileri getirmesini istiyoruz. Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi'ni kendi kendine yeten, yerel unsurlarla koruna bir bölge haline getirmek istiyoruz" dedi.

WWF Dünya Koruma Vakfı'nın Akdeniz kıyısında 6 özel bölge oluşturmak istediğini kaydeden Çağlayan, "Kaş-Kekova bunlardan biri. Çok özel bir yer. Akdeniz kıyısını yılda 450 milyon kişi geziyor. 80 milyon kişi Akdeniz'de yolculuk yapıyor. Bu çalışma ile, Akdeniz kıyılarının yüzde 10'unu koruma bölgesi haline getirmeye çalışıyoruz. Çünkü dünyada gezen turistlerin yüzde 32'si tatil yeri olarak seçtikleri yerlerde ilk faktör olarak çevreyi gösteriyor" diye konuştu.

Kekova'yı ancak yerel halkla koruyabileceklerini ifade eden Eray Çağlayan, proje kapsamında denizde katı atık toplayacak iki tekne satın alıp işletmeyi hedeflediklerini kaydetti. Üçağız ve Çayağzı'nda kanalizasyon yapımı gerçekleşinceye kadar vidanjörlerin mutlaka görev yapması gerektiğine değinen Çağlayan su kirliliğini izleme çalışmalarına devam ettiklerini anlattı. Nesli tükenmekte olan orfoz, lahoz ve fangri türü balıkların korunması ve izlenmesini de yaptıklarına değinen Çağlayan, deniz çayırlarını gözlemlediklerini ifade etti.

Kaymakamı Murat Uz ise Kekova, tarihi ve doğal olarak dünya mirası olan Kekova'nın korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara taşınmasının herkesin görevi olduğunu söyledi. Kekova'yı korumak için her türlü tedbirin alınacağına değinen Kaymakam Uz, "Ama buranın asıl sahipleri ve koruyucuları bölgede yaşayan vatandaşlarımız olmalıdır" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kaş- Kekova Çalışma Grubu toplandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 08 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kaş- Kekova Çalışma Grubu toplandı haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:45
  • Guneş
   07:22
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:41
  • Akşam
   18:01
  • Yatsı
   19:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı