MERSİN HABERLERİ

Kas hastalarının balonları umuda uçtu

DHA
08.09.2018 - 17:32Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN’de Duchene Musculer Distrofi (kas erimesi) hastalığına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte gökyüzüne ‘Umuduma destek ol’ yazılı kırmızı balonlar bırakılması renkli görüntüler oluşturdu.
DMD ile Mücadele Derneği Temsilciliği tarafından 7 Eylül Dünya DMD Farkındalık Günü nedeniyle Özgür Çocuk Parkı’nda gerçekleştirilen etkinliğe CHP Milletvekilli Alpay Antmen, Ali Mahir Başarır, İl Başkanı Adil Aktay, DMD Mersin Temsilcisi Taylan Çakır, Yılmaz, çok sayıda hasta ve yakınlarının katıldı.
Hasta yakınları adına konuşan Hevjin Yılmaz, Türkiye’de dünyaya gözlerini açan tüm bebeklerden birinin bu hastalıkla yaşama başladığını belirterek, "DMD çocukluk döneminde başlayan ve ilerleyen, çocukların fiziksel tüm hareketlerini zorlaştıran, tekerlekli sandalyeye mahkum eden, solunum ve kalp kasının etkilemesiyle 20’li yaşlarda yaşamı tehdit eden, genetik geçişli kas erimesi hastalığıdır. Yıllardır nice aileler çocuklarını bu hastalığın pençesinden kurtaramamışlardır. Bugün devletimizden ve halkımızdan beklentimiz DMD’nin farkına varılması, farkındalık oluşmasıdır. Biliyoruz ki acılar paylaşıldıkça azalır, mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır. Biz aileler olarak toplumsal duyarlılık bekliyoruz. Okuldaki öğretmenimizden, hastanedeki doktorumuza, fizik tedavi uzmanımız kadar yaşamın her alanındaki insanımızdan duyarlılık bekliyoruz. Ülkemiz insanın vicdanına güvendiğimiz için bunu talep ediyoruz. Devletimizden sağlık bakanlığından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan duyarlılık bekliyoruz" dedi.
Dünyada bilimsel tedavi, denemeleri son noktaya gelmişken, Türkiye’de DMD konusunda uzman hekimler mevcutken, tedaviye yönelik devletin desteğinin yetersiz olduğunu ifade eden Yılmaz, "Çocuklarımızın bu hastalıktan kurtulması için devletimizin konuya el atarak, hastalığı iyi bilen, konusunda uzman hekimleri desteklemesini ve bilimsel çalışmalar yapabilmeleri için Kas Hastalıları Teşhis ve Tedavi Merkezlerinin kurulmasını devletimizden talep ediyoruz. Biliyoruz ki birçok hastalıkta olduğu gibi DMD de tedaviler yurt dışında geliştirilmektedir. Kullanıma sunulacağında yüksek rakamlarla pazarlanmak istenecektir. Ülkemiz bu ve benzeri ilaçlar kullanıma gireceği zaman çok yüksek ücretlerle karşı karşıya kalacaktır. Yaşadığımız ekonomik krizle bir kez daha görüyoruz ki yerli ve milli üretim her alanda toplumumuz lehinedir. Türkiye’de DMD konusunda uzman olan ve hatta dünyaca saygın hekimlerimiz var. Bu hekimlerin bilimsel çalışmalar yapabilmeleri için uygun ortamların oluşturulması ve tedavinin ülkemizde gerçekleştirilmesi, her gün çocukları gözleri önünde eriyen ailelerin umutlarının yeşermesi adına başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizin ilgili birimlerini ve halkımızı DMD farkındalık gününde biz ailelerin sesini duyurmaya çağırıyoruz" diye konuştu.
CHP Milletvekili Başarır ise kas hastalığının ciddi bir hastalık olduğunu kaydederek, şunları söyledi:
"Mersin’de 3 bin 500, Türkiye’de de 50 bin tane hastamız var. Mersin’de bununla ilgili tam teşekküllü bir hastanenin olmaması büyük bir eksikliktir. Ailelerimiz için büyük bir yük. Kimse unutmasın, empati yapabilen bir insan onurlu bir insandır. Devlet empati yapmak zorundadır. Devlet kendini halkının ve vatandaşının yerine koymak zorundadır. Bu sebeple Mersin’de yapılacak böyle bir hastaneye biz milletvekilleri olarak tüm desteğimizi vereceğiz. Sağlık Bakanı da böyle bir adım atacaksa ilk önce Mersin’de onu biz karşılayacağız. Söz veriyoruz. Arkasında olacağız."
Yapılan konuşmaların ardından açıklamaya katılan katılımcılar çocuklar için umuda yolculuk balonlarını gökyüzüne bıraktı. Etkinlik, müzik dinletisiyle son buldu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kas hastalarının balonları umuda uçtu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

08 Eylül 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:49
 • Guneş
  06:11
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  19:08
 • Yatsı
  20:24
Sayfa Başı