Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karzai'ye suikast planı ortaya çıkarıldı

  Hürriyet Planet
  05 Ekim 2011 - 15:06Son Güncelleme : 05 Ekim 2011 - 16:00

  Afganistan İçişleri Bakanlığı, Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye yönelik bir suikast planının önlendiğini duyurdu. Olayla ilgili tutuklananlardan birinin Karzai'nin koruması olduğu belirtildi.

  İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, şu an resmi bir ziyaret için Hindistan'da bulunan Karzai’ye suikast düzenlemeyi planlayan altı kişinin, tutuklandığı belirtildi.

   

  AFP haber ajansının bildirdiğine göre, bakanlık sözcüsü Sıddık Sıddıki, “Afgan istihbarat dairesi, Devlet Başkanı’na yönelik bir suikast planıyla ilgili altı kişiyi tutukladı” dedi.

   

  Ulusal Güvenlik Dairesi’nin açıklamasında ise, tutuklananlardan birinin Karzai’nin koruması olduğu, diğer beş tanesinin ise Hakkani örgütü ve El Kaide’yle bağlantılı kişiler olduğu belirtildi.

   

  KARZAİ'NİN ÇEVRESİNDE SUİKAST ÇEMBERİ

  Karzai'nin yakın çevresindeki birçok isim yakın zamanda suikastlara kurban gitti.

   

  Son olarak 20 Eylül tarihinde, Afgan hükümetinin Taliban’la yaptığı barış görüşmelerinde temsilciliğini yapan Burhaneddin Rabbani, Kabil’deki evinde bir intihar saldırısına kurban gitmişti.

   

  Olayın hemen ardından Taliban'ın saldırıyı üstlendiği bildirilmiş ancak daha sonra Afgan yetkililer saldırının bir Pakistanlı tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, Pakistan’ı Rabbani suikastının soruşturulmasına destek vermemekle suçlamıştı.

   

  İslamabad yönetimi bu iddiaları reddetmişti.

   

  İKİ SUİKAST ARKA ARKAYA

  Devlet Başkanı Karzai’nin, uyuşturucu çeteleriyle yakın ilişki içinde olduğu söylenen erkek kardeşi Ahmed Veli Karzai de Temmuz ayında Kandahar’daki evinde bir güvenlik görevlisi tarafından öldürülmüştü.

   

  Ondan bir hafta kadar sonra ise Karzai’nin üst düzey komutanlarından Can Muhammed yine bir suikasta kurban gitmişti.

   

  2008'DE UCUZ KURTULDU

  Taliban, 2008 yılında Karzai’ye bir suikast girişiminde bulunmuştu.

   

  Söz konusu saldırıda 4 kişi ölmüş 11 kişi yaralanmıştı. Karzai o saldırıdan yara almadan kurtulmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı