Gündem Haberleri

  Karzai Türk kahvesi tutkunu çıktı

  A.A.
  05.01.2006 - 14:10 | Son Güncelleme:

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Çankaya Köşkü'ndeki ziyaretinde Cumhurbaşkanı Sezer'e Türk kahvesi tutkusunu anlattı.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi temaslarda bulunmak üzere dün Ankara'ya gelen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Çankaya Köşkü'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bir araya geldi. Görüşmelerin ardından Karzai ile Sezer arasındaki kısa sohbet sırasında, Konuk Devlet Başkanı, Pakistan'a göç ettiği dönemde Türkiye'nin İslamabad Büyükelçiliği'ni sık sık ziyaret ettiğini, ziyaretlerinin amacının hem ikili ilişkileri ele almak, hem de “Türk kahvesi içmek” olduğunu söyledi.

  Türk kahvesini çok beğendiğini ifade eden Karzai, kahveye düşkünlüğünün anlaşılmasından sonra büyükelçilik yetkililerinin kendisine bir yerine iki fincan kahve ikram ettiklerini kaydetti. Sezer de, Konuk Devlet Başkanı'na Türk kahvesi ikram etmekten mutluluk duyacağını belirtti.

  Bu kısa sohbetin ardından iki ülke arasında “Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Program Koordinasyon Ofisinin Faaliyetlerine İlişkin Protokol” imzalandı. İmza töreninden sonra yapılan ortak basın açıklamasında Sezer, Afganistan'dan Türkiye'ye son resmi ziyaretin 1957'de Kral Zahir Şah tarafından düzenlendiğini hatırlatarak, Karzai'nin yaklaşık 50 yıl aradan sonra gerçekleşen bu ziyaretinin, kendileri için tarihsel bir önem taşıdığını ifade etti.
  Türkiye ile Afganistan arasında kökleri derin bir geçmişe uzanan dostluk ve kardeşlik ilişkileri bulunduğunu kaydeden Sezer, “Ortak tarih ve kültüre dayanan bu değerli dostluk ilişkisini koruyup, geliştirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak başlıca hedefimizdir” dedi.

  Karzai ile baş başa ve heyetlerin katılımıyla yararlı görüşmeler yaptıklarını kaydeden Sezer, görüşmelerde ikili ilişkileri tüm yönleriyle ele aldıklarını, iki ülke arasındaki işbirliğini her alanda geliştirme konusunda aynı istenci paylaştıklarını mutlulukla gözlemlediklerini söyledi.

  Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Afganistan'da siyasal ve ekonomik alanlarda yeniden yapılanma sürecinde son dönemdeki olumlu gelişmeler ülkemizce yakından ve beğeniyle izlenmektedir. 2004 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve geçtiğimiz Eylül ayındaki Parlamento seçimlerinin ardından, Afganistan Ulusal Meclisi'nin otuz yılı aşkın bir aradan sonra yeniden açılması, demokratikleşme çabalarının önemli göstergeleridir. Afgan halkının, Cumhurbaşkanı Karzai'nin yetkin önderliği altında, demokrasi ve çağdaşlık yolundaki adımları ülkemizce desteklenmektedir.”

  Görüşmelerde ayrıca iki ülkeyi ilgilendiren önemli bölgesel ve uluslararası konularda kapsamlı görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Sezer, Afgan hükümetiyle bu konularda görüşlerinin örtüştüğünü mutlulukla gözlemlediklerini söyledi. Sezer, “Türkiye, Afganistan'da başta istikrar ve güvenliğin kalıcı kılınması çabalarına olmak üzere, ülkenin yeniden yapılanma sürecine katkılarını, Afgan halkının tüm kesimlerine yansıyacak biçimde sürdürmeye kararlıdır” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Sezer, iki ülke arasında imzalanan protokolün, Afganistan'a yönelik katkıların yaşama geçirilmesinde önemli bir işlev göreceğine inandığını belirterek, Karzai'ye ve Afgan halkına, Türkiye'nin yardımlarının etkinlikle gerçekleştirilmesi yönünde gösterdikleri işbirliği nedeniyle teşekkür etti.

  Sezer, “Türkiye, kardeş Afgan halkının istikrar, barış ve gönenç içinde yaşamasına önem vermekte ve bunu yürekten dilemektedir. Afgan ulusu, çağdaş ve demokratik uluslar arasında hak ettiği yeri alacaktır” dedi.
  Cumhurbaşkanı Sezer, Karzai'nin ziyaretinin, iki kardeş ulus arasındaki dayanışmayı ve işbirliğini daha da derinleştirdiğine, ilişkilere her alanda yeni bir ivme kazandırdığına olan inancını dile getirdi.

  KARZAİ'NİN AÇIKLAMASI

  Karzai de, konuşmasında, Türkiye'nin Afgan halkının geçmişinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, Afgan halkının Türk halkına duyduğu sevginin büyüklüğüne işaret etti. “Türkiye'nin her koşulda, iyi günde, kötü günde Afgan halkının yanında yer aldığını, onları yalnız bırakmadığını” belirten Karzai, bugün de Türkiye'nin aynı desteğini sürdürdüğünü kaydetti. İki ülke arasındaki ilişkilerin derin olduğunu ifade eden Konuk Devlet Başkanı, “Bu gözle görünmeyen derinliğin Afgan halkının gönlünde ayrı yeri olduğunu” belirtti.

  Türkiye'yi bölgede daha güçlü bir şekilde görmeyi arzu ettiklerini söyleyen Karzai, Afgan halkının, Türkiye'nin refahını kendi refahı gibi gördüğünü kaydetti. Karzai, Türkiye'nin özellikle son dört yılda ülkesine verdiği destekten dolayı teşekkür ederken, Türkiye'nin Afganistan'ın yeniden imarı, güvenliği ve siyasi istikrarının sağlanmasına katkısını takdir ettiklerini belirtti.

  “Türkiye'nin terör ve gericilere karşı ülkesinde yaptığı çalışmalara” dikkati çeken Karzai, Türkiye'nin bu konularda önemli adımlar atacağını umduğunu kaydetti. Türkiye'nin ülkesine katkılarının devamını beklediklerini söyleyen Karzai, “Afganistan her zaman Türkiye'nin kardeşi ve yanında olmaya devam edecektir” diye konuştu. Karzai, Türk yatırımcılara da seslenerek, Afganistan'da yatırım yapmaları çağrısında bulundu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı