Dünya Haberleri

  Karzai seçimde yasal tüm kararlara uyacak

  Hürriyet Haber
  01.11.2009 - 15:51 | Son Güncelleme:

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, devlet başkanı seçiminin ikinci turunda seçim yetkilileri ve yasal kurumların tüm kararlarına uyacağını açıkladı.

  Karzai, yaptığı yazılı açıklamada, anayasaya uygun olarak, demokrasi ve hukuk devleti için, sürece saygı göstereceklerini ve bağımsız seçim komisyonunun ve diğer yasal kurumların her kararına uyacaklarını belirtti.

  Açıklamada, Abdullah Abdullah'ın ikinci tura katılmayacağını açıklamasından üzüntü duyulduğu da kaydedildi.

  BAĞIMSIZ SEÇİM KOMİSYONU

  Bu arada Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Davud Ali Necefi, Abdullah Abdullah'ın çekilmesinden sonra devlet başkanı seçiminin ikinci turunun, tek aday Devlet Başkanı Hamid Karzai ile yapılacağını söyledi.

  Necefi, seçim yasaları ve anayasaya göre ikinci turun yapılması gerektiğini belirterek, "Anayasa açık" dedi. Öte yandan Taliban, devlet başkanı seçiminin ikinci turunun yapılması halinde şiddete başvuracağı tehdidinde bulundu.

  Taliban sözcüsü Yusuf Ahmedi, telefonla yaptığı açıklamada, "İkinci turun barış içinde geçmesine izin vermeyeceğiz" dedi.
  Seçimin başarısız olması için saldırıları artıracakları tehdidinde bulunan Ahmedi, özellikle seçim sürecinde mevcut hükümeti ve siyasetini reddettiklerini söyledi.

  Ahmedi, Karzai'nin rakibi Abdullah Abdullah'ın, 7 Kasımda yapılması planlanan seçimin ikinci turuna katılmayacağını açıklamasının kendilerine hiçbir şey ifade etmediğini de belirtti.

  Bu arada BM'nin Afganistan özel temsilcisi Kai Eide, Abdullah'ın yarıştan çekildiğini açıklamasının ardından, seçimin yasalara uygun ve hoşgörüyle tamamlanmasını istedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı