Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Karzai: ABD Afganistan'dan gitmesin

  Hürriyet Haber
  11.12.2001 - 13:02 | Son Güncelleme: 11.12.2001 - 13:02

  Afganistan`da göreve gelecek geçici hükümetin başbakanı Hamid Karzai, ABD`nin `yine Afganistan`dan çekip gitmemesini` istedi ve ülkesinin güvenilir bir dost ve müttefik olacağını söyledi.

  Washington Post gazetesinin haberine göre, Kandahar`da gazetecilere demeç veren Karzai, ABD`nin 12 yıl önce Sovyet işgali sırasında Afganistan`a yardım edip terk ettiğini belirterek, ABD`nin bu hatayı tekrarlamaması gerektiğini vurguladı. Karzai, `Afganistan`da işler ters gitti, çünkü ABD çekip gitti. Bu yüzden yine çekip gitmeyin` dedi.

  El Kaide örgütü üyelerinin yakalanması veya öldürülmesi yönündeki ABD çabalarına tam destek verdiğini kaydeden Karzai, `Hepsini bitirmeli, tamamen yok etmeliyiz` dedi. Taliban lideri Molla Ömer`in ``kaçak bir suçlu olduğunu`` belirtenKarzai, Ömer`in mahkemeye çıkarılacağı sözünü vererek, şunları söyledi:

  `Ömer suç işledi. Binlerce kişiyi öldürdü. Ülkemi rezil etti. Teröristleri buraya getirdi. Onun yargılanmasını istiyorum.`Washington Post haberinde, Karzai`nin ABD Başkanı George Bush`a yardımından dolayı bir teşekkür mektubu yazdığı ifade edildi.

  YENİDEN YAPILANMA JAPONYA`DA BAŞLADI
     
  `Savaş Sonrası Afganistan'ın Yeniden İnşa Edilmesi` konulu konferans, Afgan ve Japon sivil toplum örgütleri ile BM temsilcilerinin katılımıyla Tokyo`da başladı. Uzun ve pahalıya mal olacak yeniden yapılanma sürecine Afgan halkının öncülük etmesi çağrısının yapıldığı konferansta konuşan `Afgan Kurtuluş Heyeti`nden Rafii Azizurrahman, `Yeniden yapılanma programlarına en önemli desteğinin, Afgan halkının katılımı kadar uzundönemli finans sağlama olduğuna inanıyoruz` dedi.

  BM Gelişme Programı üst düzey koordinatörü Wuria Karadaghy ise `Güvenlik, barış olmadan, yeniden yapılanma olamaz. Afganistan`da güvenlik ve barış olmazsa yardımın gerçek bir yardım olacağını sanmıyorum` dedi. BM ve Japon hükümeti temsilcileri ile 27 Afgan, 55 Japon sivil toplum örgütü, 3 gün sürecek konferansta, bağış yapan ülkelerin Ocak ayında Tokyo`da yapacağı toplantı için sunulacak tekliflerin taslağınıçizmeye çalışacak.

  Uzmanların yıllar alacağını söylediği yeniden yapılanma sürecinin maliyetinin tahminen 5 ila 25 milyar dolar civarında olacağı belirtiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı