Kartzede uzlaşmasında Şener’in resti var

Çiğdem TOKER/ANKARA
03.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.02.2006 - 00:21

Sorunlu kredi kartı borçlarına, 12 ay taksit ve yüzde 22 yıllık faizle ödeme kolaylığı getiren madde değişikliğinin, Komisyon çalışmalarına verilen ara sırasında yaşanan ilginç bir pazarlıkla şekillendiği ortaya çıktı. Kredi Kartı Yasa Tasarısı’nın görüşüldüğü Sanayi ve Ticaret Komisyonu, BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBBB) üzerinde uzlaştığı değişiklik önergesi, geçen çarşamba akşamı metne eklenmişti.

AKP ile CHP milletvekillerinin ortak verdiği ilk önergede, sorunlu kart borçlarının, 24 aylık bir dönemde TÜFE’nin , 1.5 katını aşmayacak bir faizle ödenmesi öngörülüyordu. Ancak TBB buna büyük tepki verince, Komsiyon çalışmalarına akşam saatlerinde ara verilmişti.

BİRAZ ATIŞTIK:

Şener, "Verilen bir saatlik arada neler yaşandı? Bankalar Birliği, bu formülde nasıl mutabık kaldı?" sorumuza "Biraz atıştık. Düzgün birşey getirin. Yoksa milletvekillerinin takdirine bırakırım. Ne getirirlerse geçiririm dedim" yanıtını verdi. Ödeme kolaylığına esas oluşturacak yıllık yüzde 22 faizin neye göre belirlendiğini ise Şener şöyle anlattı: "Önce yüzde 25 diye geldi. Ben orada anaparanın tanımınıa takılmıştım. Diğeri de (avukatlık vekalet ücreti, faiz ve masfraflar da ödenir) diyor. Bütün bunları üstüste koyduğunuz zaman, bu kolaylıktan yararlanma imkanı ortadan kalkalabilirdi. Faiz az olabilir ama masraf, vekalet dediğinizde sistem işlemeyebilirdi. Bu düşüncemi söylediğimde, bana dediler ki ’Biz bu bölümü metinden çizsek bile, banka diğer genel hükümlere göre bunu alır’. O nedenle buraya dokunmak yerine, yüzde 25’i düşürelim dediler. Komisyon Başkanı da tüketici kredilerine yakın olmasını istedi. 22 oradan çıktı." Şener, bu düzenlemenin Komisyon’da yapıldığını ve şimdilik yalnızca "bir baz oluşturduğunu" özellikle vurguladı.

Milletvekiline çıkışan adamı ben orada tutmam

SANAYİ ve Ticaret Komisyonu’nun çalışma usulünü biraz yadırgadığını söyleyen Abdüllatif Şener, "Sivil birtakım şahıslar geliyor. Milletvekillerine kızıyor, çıkışıyor. Olur mu? Hem de baştan sona kadar orada oturuyor. Ben başkan olsam, orada öyle tutmam. Hem de basının önünde. Çünkü kamuoyuna oynuyorlar" diye konuştu. Kredi Kartları Yasa Tasarısı Komisyon’da görüşülürken, konunu tarafı olan meslek kuruluşu sıfatıyla ATO Başkanı Sinan Aygün de Komisyon çalışmalarına katılmıştı. Aygün, oturum boyunca, kendisine söz verilmeden sık sık, konuşma aralarına girip iğneli eleştirilerde bulunmuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı