Kartta şifreli alışveriş 3 ay ertelendi

Hürriyet Haber
24 Ekim 2005 - 12:26Son Güncelleme : 24 Ekim 2005 - 12:26

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından çalışmaları sürdürülen ve 1 Ocak 2006 tarihinde başlaması planlanan çipli kredi kartıyla alışverişte şifreyle ödeme dönemi, kart sahiplerinin şifre hakimiyetinin sağlaması amacıyla 31 Mart 2006 tarihine ertelendi.

BKM’den yapılan açıklamada, mevcut durumda kredi kartı sahiplerinin bir bölümünün alışverişlerde şifre sorulmaması ve kredi kartlarıyla nakit avans kullanmamaları nedeniyle kart şifrelerine hakim olmadığı belirtildi. Bu üç aylık dönemde, kart sahiplerinin şifrelerini öğrenmeleri, değiştirmeleri ve şifrelerin gizliliğiyle ilgili çalışmaların yürütüleceği ifade edilen açıklamada, ayrıca satış noktalarındaki yetkililerin ve personelin kredi kartıyla şifreli alışveriş uygulamasına hazır duruma gelmeleri için eğitim çalışmalarına da devam edileceği bildirildi.

Açıklamada, "31 Mart 2006’da başlayacak çipli kredi kartına şifre uygulamasıylayla hayatımızda yeni bir dönem başlamış olacak. Şifre uygulamasıyla birlikte çipli kredi kartları ile yapılan alışverişlerde kart sahiplerinden şifrelerini girmeleri istenecek" denildi.
(İSTANBUL/ANKA)
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı