Gündem Haberleri

  Kartallı Kazım’ı açtı

  Dilhun GENÇDAL-İdris TİFTİKÇİ/DHA
  22.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Kartal’da, Mustafa Necati Gece ve Gündüz Etüt Merkezi’nin temelini attı, Kartallı Kazım Meydanı ve Heykeli’nin açılışına katıldı.

  Kartal Belediyesi Yaşlı Bakım ve Huzurevi’nde kalan Vanlı depremzedeleri ziyaret eden Kılıçdaroğlu, burada 5 çiftin nikah törenine şahitlik etti. Evlilik cüzdanlarını gelinlere teslim eden Kılıçdaroğlu, çiftlere çeyrek altın taktı. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Başbakan sizi Rick Perry’ye benzetti ve ‘Part-time kahramanlık olmaz’ dedi. Bu konuyla ilgili ne söyleyeceksiniz?” sorusu üzerine “Salı günü yapacağımız grup toplantısında gerekli yanıtı vereceğim. Kimse merak etmesin. Hiçbir soru cevapsız kalmaz” dedi.

  Af talebim yok

  Kılıçdaroğlu, hakkında hazırlanan fezlekeye gizli af çıkmasına yönelik soruya da “Fezlekemle ilgili hiçbir af talebim söz konusu değil. Bağımsız mahkemelerde yargılanmak ve aklanmak istiyorum” yanıtını verdi. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında 397 yıl hapis cezası istenmesiyle ilgili ise Kılıçdaroğlu, “Ceza miktarı az. 1000 yıl olsa daha mutlu olacağım. AKP’nin yargısı adalet dağıtmaz. Yargı baskı aracı olarak kullanılıyor” dedi. Kılıçdaroğlu, açılışta yaptığı konuşmada ise Kartallı Kazım’ı, Nazım Hikmet’in kitaplarından okuduğunu söyledi. Kartallı Kazım’a ve milli mücadelede hizmet veren herkese şükran duyduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Onlar bağımsız, özgür ve aydınlık bir Türkiye için mücadele ettiler. Bugün biz demokrasi, aydınlanma, kadın-erkek eşitliği diyoruz. Bugün biz sağlıklı bir adalete ihtiyaç duyuyoruz. Biz özgür ve bağımsız bir Türkiye mücadelesi veriyoruz. Tüm gençlere sesleniyorum. Özgür ve bağımsız bir gelecek istiyorsanız yeriniz CHP çatısı altıdır” dedi. Kılıçdaroğlu, Kartallı Kazım’ın ailesi ile birlikte heykelin açılışını yaptı.

  Kod adı Kartallı Kâzım

  KUVAYI Milliyeci Kartallı Kâzım’ın asıl adı İbrahim Göleber. 1895’te, o dönemde Kartal’a bağlı olan Yayalar Köyü’nde doğdu. Bahçıvanlık yapan ve demiryollarında çalışan İbrahim Göleber, işgal başlayınca Kuvayı Milliye’ye katıldı. Göleber’in direnişe katkısını, Nazım Hikmet Kuvayı Milliye Destanı ve Memleketimden İnsan Manzaraları’nda şiire döktü. İşte o dizelerden bir bölümü:

  “Dövüştü pir aşkına,
  Yaralandı birkaç kere
  Ve saire
  Ve kavga bittiği zaman
  Ne çiftlik sahibi oldu
  ne apartıman.
  Kavgadan önce Kartal’da bahçivandı,
  Kavgadan sonra Kartal’da bahçivan...”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı