« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kartaldan ağlatan ziyaret

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

<ı>Sollingen kurbanı gurbetçi aileyi unutmadılar

Fahrettin Curoğlu ve Cenk Koray ile futbolculardan Ertuğrul ve Erkan, 6 yıl önce 5 kişinin ölümüne, 14 kişinin de yaralanmasına yol açan faciada büyük zarar gören Genç ailesine geçmiş olsun dileğinde bulunup, imzalı forma ve top hediye ettiler.

Duygusal anlar

Beşiktaş'tan 6 yıl önce Sollingen faciasında yaşamlarını yitiren gurbetçi aileye anlamlı ziyaret... Siyah beyazlı takımın yöneticileri Fahrettin Curoğlu ve Cenk Koray ile futbolculardan Ertuğrul ve Erkan, 29 Mayıs 1993'te evleri kundaklanan ve 5 kişinin ölümüne 14 kişinin de yaralanmasına yol açan faciada büyük zarar gören Genç ailesini ziyaret edip, imzalı forma ve top hediye ettiler.

Kınıyoruz

Dünyada barış ve kardeşlikten başka bir şey istemediklerini söyleyen Fahrettin Curoğlu ve Cenk Koray, Genç ailesine geçmiş olsun dileklerinde bulunurken, Ertuğrul, ‘‘Avrupa’nın bu olaydan ders alması gerekir. Türklerin her zaman barış ve kardeşlik ortamında yaşadığı bir ortamda Almanya'da hortlayan ırkçılığı nefretle kınıyoruz ve bunların hesabının sorulması için insan hakları kuruluşlarını göreve davet ediyoruz’’ dedi.

Unutmamışlar

Beş masum insanın ölümüne neden olan facianın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen, etkisi hala devam ediyor. Suçlulardan üçüne 10'ar yıl, birine ise 15 yıl hapis cezası verilmiş o kadar. Genç ailesinin şu anda oturduğu ev Alman Hükümeti tarafından elektronik aletlerle koruma altına alınmış. Kızıl ötesi ışınlarla evin içi ve dışı sürekli gözetleniyor. 2.5 milyon Mark'a malolan evin masraflarını ise Sollingen Belediyesi üstlenmiş.

Etkisi sürüyor

Alman vatandaşlığına kabul edilen Kamil Genç, acılarının sürdüğünü, olayın etkisinden hala kurtulamadıklarını belirtti ve şunları söyledi: ‘‘Beşiktaş'ın bu jesti beni ve ailemi çok duygulandırdı. Siyah beyazlı yönetici ve futbolcular bizi ziyaret ederek acılarımızı bir nebze olsun giderdiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

SOLLİNGEN ANITI’NIN ÖNÜNDE

Alman Hükümeti, Sollingen'de ırkçıların kundakladığı evde yaşamını yitiren gurbetçi ailenin çocukları için öğrenim gördükleri okulun önünde ırkçılığı protsesto edilen bir anıt inşa

etmiş. Beşiktaşlı yöneticilerden Fahrettin Curoğlu, Cenk Koray ile futbolculardan Ertuğrul ve Erkan anıtın önüne flama bıraktılar. Gurbetçilere forma verip, imza dağıttılar.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler