Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kartal parçaladı: 77-62

Beşiktaş, G.Saray’ın etkili silahı Dixon’ı kitleyince rakibinin skor gücüne darbe vurdu. Kartal sert savunmasıyla maçı lehine çevirdi. 67 şutun sadece 20’sini değerlendiren Cimbom, son 3 sezonda Beşiktaş’a üst üste 6. kez yenildi.

Doğan HAKYEMEZ
SON GÜNCELLEME
POTADA 17. haftasının açılış maçında karşı karşıya gelen ezeli rakiplerin mücadelesinden gülerek ayrılan, Galatasaray’ı 77-62’lik skorla 15 sayı fark atarak deviren Beşiktaş oldu. Bir haftadır süren gerginlik iki taraftada stres yaratmıştı. Ancak basketbol kalitesi vasatın üzerine çıkmasa dahi zevkli bir mücadele izledik. Beşiktaş tarafından maça baktığımda Murat Didin, Galatasaray’ın skorer oyuncusu Dixon’a gerekli tedbirleri almış. Bu oyuncuyu maçın başında Barış’la daha sonrada Ellis’le durduran (sahanın her yerinde ikili sıkıştırmalarla) ve bu oyuncuya ilk iki periyot sayı şansı tanımayan bu oyun tarzı ile hemen öne geçti.

İsabetli üçlükler

İlk yarıda, 13 top kaybı yapmasa ve bu yarıdaki ribauntlardaki 9 sayılık fark olmasa daha farlı bir sonuç getirebilir. (34-26 ) Maçın 3. çeyreğinden itibaren rakiplerinin hucümlarını durdurmada zorlansalar dahi hücumlardaki isabetli üçlükleriyle, Galatasaray’ın alan savunmasını aştılar. (Kerem, Elliot ve Ellis’in üçlükleri) Pota dibinde ise Frends ile hem hücumda hem de savunmada ağırlığını koydu. Galatasaray cephesinde maçı ele aldığımızda ise, Beşiktaş’ın sert savunmasına ve Dixon’ın sayı atma güçlüğüne Halil Üner bir çare bulamadı. Ancak Dixon’ı dışarı alıp Fatih pota dibine sokan alan savunmasına dönen Galatsaray maça bir denge getirir gibi oldu. Rakiplerine yaptırdıkları bu savunmayla ilk yarıyı istediği sonuçla kapattı. Ancak 3. periyotta yaptıkları savunmayla Beşiktaş’ın üçlüklerini durduramadı. Dixon’ın canlanmasına karşın Beşiktaş yaptığı savunma ve etkili hücumla G.Saray’ın arayı kapatmasına ve maçı kazanmasına izin vermedi.

Takım savunması

Right
attığı 17 sayıyla, Friend 13 sayı 12 ribaunt, Kerem Tunçeri 16 sayı 7 asistiyle galibiyette en büyük pay sahibiydi. Ancak bana göre maçı Beşiktaş’a kazandıran Barış ve Elliot ile takım halinde Dixon’a yapılan savunmaydı. G.Saray’a ise maç boyunca Şemsettin ve oyun sonunda Dixon’un çabaları yetmedi diyebiliriz.

Bu maçı güzelleştiren nedenleri de şöyle sıralayabiliriz. Karşılaşmayı idare eden hakemler maçın sonucuna tesir edecek hiçbir hata yapmadılar. Maça gelen sarı kırmızılı taraftarlar gergin bir ortam yaratmadan maçı izlediler. Alınan güvenlik önlemleri ise mükemmeldi.

Kerem Tunçeri’ye küfürlü protesto

POTA derbisine Galatasaray taraftarları büyük ilgi gösterdi ve Ahmet Cömert Salonu tribünlerini tamamen doldurdu. Sarı kırmızılı taraftarlar, eski oyuncuları Kerem Tunçeri’ye yönelik, zaman zaman küfürlü tezahürat yaparken, takımlarının mağlubiyetine karşın maç sonrası bir süre daha tribünlerde kalarak tezahürat yaptı ve oyunculara destek verdi.

Ahmet Cömert’te kuş uçurtmadılar

Emniyet güçleri Ahmet Cömert salonu içinde sıkı güvenlik önlemleri alırken, özellikle Beşiktaş teknik heyet ve yedek oyuncuların bulunduğu bölümde rakip takım taraftarlarının tacizlerini engellemek için, bir bölümü boş tuttu.

Bunları da Beğenebilirsiniz