Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kartal parçaladı

Avrupa Ligi çeyrek finalinde de karşı karşıya gelecek iki ezeli rakibin ligdeki provasında siyah beyazlılar üstündü. Beşiktaş, El Amin ve Varda'nın başarılı oyunlarıyla sahadan galibiyetle ayrıldı.

Doğan HAKYEMEZ
SON GÜNCELLEME
BEŞİKTAŞ, Fenerbahçe'den rövanşı aldı. Play-off'ta muhtemel bir eşleşme 1-1 başlayacak. Hınca hınç dolu Akatlar Salonu'nda oyuna fırtına gibi giren siyah beyazlılar, El Amin ve Varda ile 11 sayılık bir seri yakaladı. Fenerbahçe Antrenörü Aydın Örs'ün oyuna yerinde müdahalesi ile Mrsiç ve Salyers'ın isabetli üçlük atışları maça dengeyi getirir gibi oldu ve fark kapandı. Ancak ilk periyot 28-14 Beşiktaş'ın oldu.

Sarı lacivertliler ikinci periyottan itibaren alan savunmasına döndü. Siyah beyazlı oyuncular hücumda bir türlü bu savunmayı çözemedi ve bu periyotta 8 sayı üretebildi. Salyers'ın dışarıdan Harvey'in de içeriden sayıları F.Bahçe'yi bu periyotun bitimine 2 dakika kala 33-32 öne geçirdiyse de, devre 36-35 Beşiktaş lehine sona erdi.

El Amin farkı

Üçüncü periyotta alan savunmasına devam eden F.Bahçe karşısında Beşiktaş Varda'nın pota dibinden etkili oyunuyla farkı yeniden açtı. Varda'nın bu bölgede etkili olmasında Harvey'in 4 faulde olmasının da etkisi büyüktü. 3. periyot 17-11 Beşiktaş lehine geçilirken, El Amin oyuna ağırlığını koymaya başladı. Hücum ve savunmada oyunun insiyatifini eline geçiren El Amin, son çeyrekte Varda ile birlikte Beşiktaş'ın rakibine 21-17 üstünlük sağlamasında önemli rol üstlendi. Ve Beşiktaş maçı da 74-63 kazandı.

Beşiktaş El Amin'in 22 sayı, 5 asisti, Varda'nın da 24 sayı, 8 ribaundu ile sonuca giderken, 13 sayı atan Bekir, 8 sayı atan Nedim, 5 sayı, 9 ribaund, 4 asistle oynayan Haluk da dikkat çeken oyunculardı. Ribaundda da rakibine 37-25'lik üstünlük sağlayan siyah beyazlıların, F.Bahçe ile bundan sonra oynayacağı Avrupa Ligi çeyrek final serisinde alan savunmasına karşı hücum varyasyonlarını geliştirmesi gerekiyor.

Kadro derinliği yok

F.Bahçe'de Ömer sakatlığı nedeniyle bu maçta oynamadı. Harvey de sakat sakat forma giydi. Kadro derinliği olmayan F.Bahçe'de Mrsiç ve Salyer'dan başka oyuna ağırlık koyacak bir oyuncu çıkmayınca yenilgi kaçınılmaz oldu. Bu takımın Beşiktaş'ı eleyip, Avrupa Ligi'nde şansı olabilmesi için Ömer'in bir an önce devreye girecek duruma gelmesi ve Salyer ve Mrsiç'in yanındaki oyuncuların ve kenardan gelenlerin de oyuna katkı yapması gerekiyor. Alan savunmasında belli dönemlerde başarılı olan sarı lacivertliler, hücumda sayı üretemedikleri zaman bu silahları da ters tepebiliyor.

SALON: Akatlar

HAKEMLER: Mehmet Keseratar (**), Ufuk Akyüz (**), Serkan Emlek (**)

BEŞİKTAŞ: El Amin (****) 22, Bekir (***) 13, Haluk (**) 5, Ellis (**) 2, Varda (****) 24, Nedim (***) 8, Erkan (*), Mouring (**), Tolga (*)

FBAHÇE: Mrsiç (**) 18, Barış (**) 5, Erdal (*) 3, Salyers (***) 22, Harvey (**) 9, Emre (*), Rasim (**) 2, Zeki (*) 4

1.PERİYOT: 28-14

DEVRE: 36-35 Beşiktaş lehine

3.PERİYOT: 53-46

5 FAUL: Harvey (33.56)

Bunları da Beğenebilirsiniz