Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kartal gibi uçtu Sezar gibi yazdı

  AA
  07 Ocak 2015 - 01:52Son Güncelleme : 06 Ocak 2015 - 23:40

  Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, dünyanın en büyük nakliye uçağı olma özelliğini taşıyan A400M ile uçuşunun ardından Roma İmparatoru Julius Sezar’ın ‘Veni, vidi, vici’ sözlerini anımsatırcasına, “Geldim, uçtum, gördüm” diye yazdı.

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın internet sitesindeki açıklamaya göre Öztürk, 24 Aralık'ta 221'inci Hava Ulaştırma Filo Komutanlığı’nı ziyaret etti. A400M uçağıyla 1 saatlik uçuş gerçekleştiren Orgeneral Öztürk, daha sonra uçağın içinde komutanlığın şeref defterini imzaladı. Öztürk deftere şunları yazdı: "Sevgili Esen'ler; geldim, uçtum, gördüm ve tespit ettim. A400M uçağı son jenerasyon ulaştırma uçağı olarak şaheser. Sizlerin bu uçakla birlikte geldiğiniz eğitim ve harekâta hazırlık durumunuz fevkalade. Hava Kuvvetlerimizin 30'uncu komutanı olarak gelecek için umutlarım hem arttı hem de gurur duydum. 103'üncü yaş günümüzde gerçekten çağımızla yarışıyoruz. Yüreğinize, bileğinize, belleğinize sağlık. Bu yazıyı A400M uçağının içinde yazmak ayrıca bir şans ve lütuf benim için. Teşekkür ederim."

  Veni vidi vici

  LATİNCE ‘Veni, vidi, vici’ cümlesi Roma İmparatoru Julius Sezar’ın Roma Senatosu’na yazdığı, Zela Savaşı’ndaki (bugünkü Tokat ili Zile ilçesi civarı) zaferini anlatan mektupta geçer. Türkçe karşılığı ‘Geldim, gördüm, yendim’ olarak kayıtlara geçen bu özlü sözde, Sezar’ın Pontus Kralı 2. Pharnaces’e karşı kazandığı hızlı ve kesin zafere atıfla askeri yeteneği vurgulanmaktadır.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı