İSTANBUL HABERLERİ

Kartal’da Kurbanlıklar Kontrolden Geçirildi

IHA
16.09.2015 - 10:02Son Güncelleme : 16.09.2015 - 10:03

YAKLAŞAN KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ KURBANLIK HAYVAN SATIŞ PAZARLARINDA DENETİM GERÇEKLEŞTİREN KARTAL BELEDİYESİ EKİPLERİ, HAYVANLARIN GENEL SAĞLIK DURUMU, KULAK KÜPELERİ, HAYVAN PASAPORTU İLE NAKİL BELGELERİNİ KONTROL EDİP, KORUYUCU AŞILARININ YAPILIP YAPILMADIĞIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRDİ.

IHA

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvan satış pazarlarında denetim gerçekleştiren Kartal Belediyesi ekipleri, hayvanların genel sağlık durumu, kulak küpeleri, hayvan pasaportu ile nakil belgelerini kontrol edip, koruyucu aşılarının yapılıp yapılmadığıyla ilgili çalışmalar gerçekleştirdi.
Kartal Belediyesi, Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte, kurbanlık satış alanlarındaki denetimlerini artırdı. Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Kordonboyu Mahallesi kurbanlık satış alanındaki hayvanlar kontrolden geçirildi. Yapılan denetimlerde, hayvanların genel sağlık durumu, kulak küpeleri, hayvan pasaportu, nakil belgeleri kontrol edilip, koruyucu aşılarının yapılıp yapılmadığıyla ilgili muayeneleri yapıldı. Kurbanlık çadırı ve dışındaki alan da Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından ilaçlandı. Kurban satış yerinde; hayvanların su ihtiyaçlarının karşılanması, atıklarının düzenli alınması, kaçan hayvanlara müdahale edilmesi, çevre ve toplum sağlığıyla ilgili gerekli tedbirlerin alınması ve herhangi bir olumsuzluğa meydan verilmemesi için, Kartal Belediyesi Veteriner İşleri, Sağlık İşleri, Çevre Koruma ve Kontrol, Temizlik İşleri ve Zabıta Birimleri tarafından; Kurban Bayramı günleri de dahil olmak üzere denetimler yapılıp, gerekli önlemler alınarak vatandaşların sağlıklı ve temiz bir ortamda kurbanlıklarını kesmeleri sağlanacak. Yine kurban satış yerleri, düzenli aralıklarla ilaçlanacak ve kurban kesim yerleri de dezenfekte edilecek.
KURBANLIK ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Kurban alırken veteriner sağlık raporu ve menşe şehadetnamesi olup olmadığına dikkat etmeli, küpesi ve pasaportu olmayan çok zayıf, gebe, yeni doğum yapmış, yüksek ateşi olan veya çok genç (sığırlarda 2 yaş, koyunlarda 1 yaşında olmalı) hayvanları almamalı. Vücudu dolgun, tüyleri düzgün ve parlak, bakışları ve duruşları canlı, burun uçları ıslak ve çevreye karşı ilgili hayvanları tercih etmeli. Kesim sonrası karşılaşılan herhangi bir anormallikte ise (apse, kist, renk değişikliği vb.) veteriner hekimden yardım istenmelidir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Kartal’da Kurbanlıklar Kontrolden Geçirildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2015 tarihinde saat 10 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kartal’da Kurbanlıklar Kontrolden Geçirildi haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:45
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:32
  • Akşam
   19:09
  • Yatsı
   20:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı