Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kartal çarptı uçak düştü

  Hürriyet Haber
  29.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın zirvesi Everest Dağı’na tırmanma sezonu, korkunç bir kazayla açıldı. Everest’e tırmanmaya niyetli dağcıları taşıyan bir uçak, Katmandu yakınlarında yere çakıldı. 16 yolcu ve 3 mürettebatın can verdiği kazaya, uçağın bir kartala çarpmasının yol açtığı sanılıyor.

  NEPAL’İN başkenti Katmandu yakınlarında önceki gün yerel saatle 06.30’da korkunç bir uçak kazası yaşandı. Dünyanın en yüksek dağı Everest’e gitmekte olan dağcıları taşıyan iki pervaneli Dornier 228 tipi uçak, havaalanından kalkışından birkaç dakika sonra alev alarak nehir kıyısına çakıldı: 16’sı yolcu, 19 kişi öldü. Ölenlerin 7’si İngiliz, beşi Çinli.

  ‘Uçaktakilerin çığlıklarını duyduk’

  Uçağın düşmesinin hemen ardından, alevlerle kaplanan nehir kenarına binlerce kişi toplandı. Tulasha Pokharel isimli görgü tanığı, “Uçaktakilerin çığlıklarını duyabiliyorduk. Kazayı polise bildirmeye gidip geri döndüğümüzde sadece sessizlik vardı. Yangını söndürmek için uçağa su dökemedik, motorların patlamasından korktuk” dedi. Polis yetkilisi Bhagwan Bhandari ise, “Pilotların nehrin kıyısına uçağı güvenli şekilde indirmeye çalıştığı ancak başaramadığı anlaşılıyor. Alevler 20 metreye yükseliyordu” dedi.

  Sezon kazayla açıldı

  Uçağın niçin düştüğü ise henüz kesin değil. Ancak Tribhuvan Uluslararası Havaalanının Genel Müdürü Ratish Chandra Lal Suman, uçağın bir kuşa çarpmış göründüğünü söyledi. Kuş muhtemelen bir kartaldı. Nepal’de dağcılık sezonu yeni açıldı. Binlerce dağcı Himalaya dağlarının tepelerine tırmanmak için Nepal’e gidiyor. Son iki yılda altı ölümcül uçak kazası yaşandı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı