Kart limitine bakanlık el atıyor

Aysel ALP / Ankara
09.12.2009 - 11:28 | Son Güncelleme:

‘Rahat rahat harcayın’, reklamlarıyla vatandaşın gelirinin üzerinde harcama yapmasına neden olan banka reklamlarına izin verilmeyecek. Kredi kartı limitleri vatandaşın geliriyle ilişkilendirilerek, bankalardan kart limiti izleme havuzu oluşturmaları istenecek. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, tüketici haklarının korunması görevi çerçevesinde, kredi kartı limitlerine ve hesapsız harcamaya neden olan banka reklamlarına sınırlama getirilmesi için harekete geçti.

Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle sohbet toplantısında bir araya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, gündemdeki konularla ilgili önemli mesajlar verdi. Bakanlığın hazırladığı Tüketici Hakları Kanunu Yasasında değişiklik öngören yasa taslağının Bakanlar Kurulu’nda müzakereye açıldığını söyledi. Tasarının kredi kartları, kapıdan satışlar, indirimli satışlarla ilgili maddelerinin tartışılması gerektiğini belirten Ergün, çarşıda pazarda meyve sebze satar gibi kredi kartı satılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Kart limiti gelirle orantılı olmalı!

Kredi kartı limitinin vatandaşın geliriyle ilişkilendirilmesi gerektiğini belirten Ergün’e Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın bundan sonra kredi kartıyla ilgili düzenlemelerin bankalar kanunuyla yapılacağına ilişkin sözleri anımsatıldı. Ergün, bankacılık sistemini düzenlemeye kalkmadıklarını ancak tüketici haklarına ilişkin düzenlemelerin bankacılık sistemini etkileyen yanları olabileceğini söyledi. Vatandaşın geliri ile mukayeseli olarak bir limit belirlenmesi gerektiğini tekrarlayan Ergün, “Bu düzenleme konusunda BDDK, Hazine, Bankalar Birliği ile birlikte çalışacağız. Vatandaş çok sayıda kart sahibi olabilir ancak limiti geliriyle orantılı olmalı. Belki bankalar bir havuz oluşturup limiti dolduran kişileri izleyerek; yeni harcamaya izin vermeyebilirler. Tüm bunlar  üzerinde çalışılması gereken konular” dedi.

‘Rahat harca, ödersin’ mesajı verilmesin!

Kredi kartlarında asgari ödeme oranları düşük tutulunca insanların bu borcu döndürebileceklerini zannettiklerini belirten Ergün şöyle konuştu:

“Evet kanunlarda, tüketici basiretli tüccar gibi davranmalı, deniyor. Ama bunu demek yetmiyor. Bu kadar cazip kampanyalar, reklamlar tüketicide basiret falan bırakmıyor. İster istemez gelirinin üzerinde harcamaya meylediyor. Reklamlarla tüketiciyi yanıltıyorlar ya da aldatıyorlar. ‘Merak etme, harca; sen ödersin’ mesajı verilmemeli.”

10 milyarlık kredi talebi başladı!
Bu arada Başbakan Yardımcısı Babacan’ın devreye girdiği Kredi Garanti Fonu’na ilişkin kefalet başvuruları bugün başladı. Sanayi Bakanı Ergün, 20 bankayla protokol imzalarının tamamlandığını ve artık KOBİ’lerin kredi alırken Kredi Garanti Fonu kefaleti için başvurabileceklerini söyledi. Hazine, Kredi Garanti Fonu’na 1 milyarlık destek yaparak KOBİ’lerin 10 milyarlık kredi kullanmasını sağlayacak. 240 milyonluk da Fon’un kendi desteği düşünüldüğünde KOBİ’ler 1 milyar 240 milyonluk kefaletle yaklaşık 12 milyarlık krediye ulaşabilecekler.

Kefalet limiti tek bir KOBİ için 1 milyon; bir risk grubu içinse 1.5 milyon lira olarak uygulanacak. Başvurular Kredi Garanti Fonu şubeleri ile anlaşmalı 20 banka şubesine yapılabilecek.

İndirimin kapsamı genişliyor!

Tüketici kanununda yapılacak değişikliğin indirimli satışları da düzenlediğini belirten Ergün, indirimlerin yılda iki dönemle sınırlandırılması önerisi bulunduğunu anımsattı. Ancak ağırlıklı görüşün indirimlerin iki mevsimle sınırlandırılmasına karşı çıktığını bunun yerine yılbaşı, anneler-babalar günü ile bayramların da indirime dahil edilmesi yönünde olduğunu söyledi. Ergün, vitrinlerden yıllarca inmeyen ‘tasfiye’ ilanlarının, yılın her günü indirim varmış gibi gösterilen reklamlara yeni tasarıyla çeki düzen getirileceğini söyledi.

Hurda müjdesi yok!

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, hurda teşvikinin üzerinde çalışılması gereken ancak bugün itibariyle askıya alınmış bir konu olduğunu söyledi.

Hurda teşvikinin lüzumlu ancak yaş, indirim tutarı ve biçimi konusunda iyi bir çalışma gerektirdiğine dikkat çeken Ergün, bu çalışmanın zaman alacağını ancak bugün itibariyle gündemlerinde olmadığını belirtti.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı