Kart faizinde kantarın topuzu kaçırıldı

Hürriyet Haber
17.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Serbest piyasanın ‘tutanın tuttuğunu öpmesi’ olmadığını belirten Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, kredi kartı faizlerinde kantarın topuzunun kaçtığını belirterek, ‘Teraziyi parlamento dengeye getirecek’ dedi

SANAYİ ve Ticaret Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan ‘Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasa Taslağı’ndaki, kredi kartlarının kullanım limitine ilişkin düzenlemeye karşı çıkarken, bu maddeye bazı eklemelerin yapılmasını istedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, BDDK tarafından hazırlanan söz konusu yasa taslağının Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını, imzaların tamamlanmasının ardından da TBMM’ye gönderileceğini söyledi. Kredi kartı faizlerinde kantarın topuzunun kaçtığını belirten Pektaş, ‘Teraziyi parlamento dengeye getirecek’ dedi. Şu anda kredi kartı borçlarının yine kredi kartı ile ödenmeye devam edildiğini ve bunun büyük bir sıkıntıya neden olduğuna dikkat çeken Pektaş, bu yüzden kredi kartlarındaki batık tutarının 1 milyar 193 milyon YTL (1.2 katrilyon lira) ulaştığını ve kredi kartlarında sistemde yeniden bir tıkanma yaşandığını bildirdi.

BATIK ARTIŞI HIZLI:

Kredi kartları ile bu yılın başından itibaren 16 milyar 68 milyon YTL (16 katrilyon 68 trilyon lira) harcama yapıldığını ve bunun 1 milyar 193 milyon YTL’sinin batık durumda olduğunu anlatan Pektaş, batık kredilerdeki aylık artışın ise yüzde 5’ler düzeyinde bulunduğunu söyledi. Pektaş, şunları kaydetti: ‘Batık kredilerin, kredi kartı harcamalarındaki yüzdesi ise yüzde 7.4. Bu batık kredilerin yıl başındaki oranı ise sadece yüzde 4.3 idi. Yılbaşından bu yana aylık yüzde 5 arta arta aylık yüzde 7.4’lere kadar ulaştı. Burada temel sıkıntı, kredi kartı borcunun yine kredi kartı ile ödenmeye devam edilmesi. Şu an 21 bankanın Eylül ayı sonu itibariyle aylık faiz oranı yüzde 5.4’dür. Bunun yıllık bileşik faizi ise yüzde 91. Eylül sonu itibariyle minimum aylık faiz yüzde 3.75, bunun bileşiği de yüzde 55’e tekabül ediyor. Aylık en yüksek faiz oranı ise yüzde 7.27, bunun bileşiği yüzde 132’ye geliyor. İç borçlanmaya bakıyorsunuz yüzde 15’lerin altında seyretmeye başladı. Ticari alışverişlere bakıyorsunuz ödememe durumunda azami alınacak tutar yüzde 30. Oysa bir tüketici alışveriş yaptığında, nakit çektiğinde, ardından darboğaza girmesi halinde bunun için ödediği yıllık bileşik faiz yüzde 132. Bunun adı serbest piyasa mı? Serbest piyasa demek, tutanın tuttuğunu öpmesi demek değil. Bir kurullar manzumesidir. Bir boşluk bir sıkıntı varsa bu konulacak olan kurallarla rehabilite edilir.’

ÇÖZÜM MECLİS’TE:

Bu sorunun parlamento tarafından çözümlenebileceğini belirten Pektaş, Parlamento’nun kredi kartı faizlerini iç borçlanma faizinin iki katını geçemeyeceğine ilişkin düzenlemeyle sorunu kökünden ortadan kaldırabileceğini bildirdi. Pektaş, ‘Yani bizim ifade etmeye çalıştığımız hadise, belli bir faiz oranının, bu konuda bir üst limitin belirlenmesidir’ dedi. Burada makul olanın ise kredi kartı faizlerinin iç borçlanma faizinin iki katını geçmemesi olacağını anlatan Pektaş, bunun da yüzde 30’lara tekabül edeceğini kaydetti. Pektaş, ‘Bu yapılırsa ola ki kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde tüketicinin ocağına incir ağacı dikilmesin. Tüketici yüzde 132 bileşik faiz ödemek zorunda kalmasın’ diye konuştu. Bu yüzden kredi kartı faizinin kendisine belli bir endeks getirilmesi gerektiğini anlatan Pektaş, bunun da iç borçlanma faizinin iki katı şeklinde belirleneceği gibi, TEFE veya ÜFE’yi baz alan bir düzenleme şeklinde olabileceğini söyledi.

Tüketici geleceğini ipotek ediyor

TÜKETİCİLERİN kredi kartı ile yaptığı çok taksitli alışverişleri de eleştiren Özcan Pektaş, çok taksitli alışverişlerde tüketicinin henüz kazanmadığı bir parayı harcadığını, bunun da geleceğini ipotek altına almak olduğuna dikkat çekti. Pektaş, tüketicilerden bu durumdan kaçınmalarını istedi. Pektaş, kredi kartlarıyla ilgili BDDK’nın hazırladığı taslağın TBMM’ye sevkinin ardından ilgili komisyonlarda görüşülürken Sanayi Bakanlığı’nın komisyonlar nezdinde girişimlerde bulunacağını, taslağa istedikleri düzenlemeleri koymaya çalışacaklarını anlattı.

Kredi kartları kuş gribi kadar tehlikeli

ANKARA Ticaret Odası(ATO) Başkanı Sinan Aygün, kredi kartları yasa tasarısında faizlerin sınırlandırılmasını ve mevcut borçların da faizleri düşürülüp taksitler halinde ödenmesine olanak sağlanmasını istedi. Aygün, milletvekillerine yazdığı mektupta, ‘Kuş gribi kadar tehlikeli bir salgın hastalık haline gelen kredi kartları vebasının aşısı sizin elinizde’ diye seslendi. ATO Başkanı Sinan Aygün, kredi kartları sorununa ilişkin olarak milletvekillerine gönderdiği mektupta, kredi kartı borçlarındaki artışı anımsattı. Aygün, 2001 krizinde 111 bin olan borcunu ödeyemeyen kişi sayısının bu yılın ilk 7 ayında 133 bin kişiyi bulduğuna, 186 milletvekilinin kartının iptal edildiğine dikkat çekerek, bu yılın eylül ayında ödenmeyen borçların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 157 artışla 1.2 katrilyon liraya ulaştığını kaydetti. Aygün, ‘Ancak bu daha buzdağının görünen yüzü, tehlikenin büyüğü daha geride duruyor. Eylül ayı itibariyle toplam kredi kartı borcu 17 katrilyon lirayı buluyor, yani bunlar da potansiyel batık riski taşıyor’ dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı