Gündem Haberleri

  Kars'ta bu kez de kaz heykeli kaldırıldı

  Mukadder YARDIMCIEL/KARS, (DHA)
  26.08.2009 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Kars Belediyesi’nin önünde bulunan birinin elinde gül, diğerinin kucağında kuzu bulunan 2 kadın heykeli ile Şehit Hulusi Aytekin Caddesi üzerindeki çıplak kadın heykellerini depolara kaldırtan Belediye Başkanı AK Partili Nevzat Bozkuş, bu kez de kentin girişinde bulunan kaz heykelini kaldırttı.

  İŞTE KALDIRILAN HEYKELLER

  Belediye Başkanı Bozkuş, kaz heykelinin İl Trafik Komisyonu’nun aldığı karar doğrultusunda kaldırıldığını savundu. Birer dönem ANAP ve AK Parti’den Belediye Başkanı seçilen, son yerel seçimlere CHP adayı olarak girdiği seçimi kazanamayan eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Kars’ın kar, gravyer ve kazıyla ünlü olduğunu anımsatarak, “Heykelinin kaldırılmasını doğru bulmuyorum. Bu AK Partili belediyelere mal edilecek bir uygulama değildir” dedi.

  Göreve geldikten sonra belediye binası önünde bulunan 2 kadın heykeli ile Şehit Hulusi Aytekin Caddesi üzerindeki çıplak kadın heykelini kaldırtmasıyla gündeme gelen Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, bir heykeli daha depoya yerleştirdi. Heykeltraş Murat Alınak tarafından yapılan Kaz Heykeli, 2008 yılının Ocak ayında havaalanı yolu üzerindeki Ali Gaffar Okkan Bulvarı ile İsmail Aytemiz Bulvarı’nın kesiştiği kavşağa konuldu. Kars’ı sembolize eden heykel, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un talimatıyla önceki gün akşam saatlerinde belediye ekipleri tarafından vinçle kaldırılıp, bir kamyona konularak depoya götürüldü. Kaz Heykeli’yle birlikte Kars’ta AKP’li Başkan Bozkuş’un kaldırdığı heykel sayısı 4'e çıktı.

  ‘UYGUN BİR YERE KONULACAK’
  Geçen temmuz ayında düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilere zarf içinde 500’er lira dağıtması ile gündeme gelen Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, kaldırılan heyklelle ilgili olarak basın danışmanı aracılığıyla açıklama yaptı. Başkan Bozkuş, heykelin İl Trafik Komisyonu’nun kararı doğrultusunda kaldırıldığını savundu.

  Açıklamada, heykelin kaldırılması kararının 24 Temmuz 2009 tarihinde Valilik toplantı Salonu’nda yapılan ‘Trafik güvenliğinde yeni açılımlar, hedefler ve çözüm projeleri’ konulu toplantıda alındığı belirtilerek, şöyle denildi:
  “İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda vilayette yapılan toplantıda bir dizi karar alındı. Bu toplantıda Ali Gaffar Okan bulvarı ile İsmail Aytemiz Bulvarı kavşağında bulunan kaz heykelinin, trafik yönünden araçların ve yayaların görüşünü engellediği için herhangi bir kazaya sebebiyet vereceği düşünüldüğünden kaldırılması kararlaştırıldı. Bunun üzerine İl Trafik Komisyonu kararı uyarınca kavşakta bulunan kaz heykelini kaldırdık. Kavşak, trafiğe uygun hale getirilecek. Heykel ise yeniden boyanacak ve bakımı yapıldıktan sonra uygun bir yere konulacaktır.”

  ESKİ BAŞKAN TEPKİ GÖSTERDİ
  Kaz heykelini diktiren Kars’ın eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ise uygulamaya tepki gösterdi. “Bu AK Partili belediyelere mal edilecek bir uygulama değildir” diyen Alibeyoğlu, şunları söyledi:
  “Kars ili kar, gravyer ve kazıyla ünlüdür. Biz de bu potansiyeli değerlendirmek ve ulusal düzeyde Kars’ı tanıtmak için kaz heykelini diktik. Her kent orada ünlü olan bir şeyler tarafından sembolize edilir. Kars kazla marka kent oldu. Heykelinin kaldırılmasını doğru bulmuyorum. Yaptığımız tanıtım çalışmaları sayesinde kaz fiyatları arttı ve aileler kazcılık yaparak geçimini sağlamaya başladı. Kentin girişindeki bu heykelin etrafında sinyalisazyon yaparak döner kavşak yapacaktık. Bu meydanın adını da Özgürlük Meydanı koyacaktık. Heykelin il trafik komisyonu kararı uyarınca kaldırıldığı doğru değildir. AK Partili Denizli Belediyesi, kentin girişinde bulunan horoz heykelini neden kaldırmıyor?”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı