« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kars'ta asfaltta tekerlekli kızak eğitimi

Kızak Milli Takımı antrenörleri, Kars'ta 30 çocuğa asfaltta kızak eğitimi verdi.

A.A
SON GÜNCELLEME
Atatürk Caddesi'nin trafiğe kapatılmasının ardından bölgede lastik dubalarla güvenlik önlemi alan antrenörler, çocuklara kızağa binme, kask takma, fren ve yön verme hareketlerini gösterdi. Antrenörler daha sonra çocukları tekerlekli kızaklara bindirerek test sürüşü yaptırdı.

Milli takım antrönerlerinden Tuğrul Aksu, yaptığı açıklamada, Sarıkamış'taki Bayraktepe Kayak Merkezi'nin bulunduğu alana naturel kızak pisti yapılacağını anımsattı. Bu kapsamda Kars'ta 2001-2002 doğumlu çocuklara kızak eğitimi verdiklerini ifade eden Aksu, eğitimin ardından yarışlar yapmayı planladıklarını söyledi. Aksu, bu spor branşının ülkede yeni yaygınlaşmaya başladığına dikkati çekerek, "Yarışlardan sonra önümüzdeki yıllar için sporcu yetiştirmeyi düşünüyoruz. Ülkemizde daha 4 yıllık bir spor. Karsta pistin yapılmasıyla dünya sıralamasında iyi yerlere gelmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Kızakların normalde kışlık aparatları bulunduğunu ifade eden Aksu, "Şu anda yazlık aparatlarını takıp asfaltta çocukların kızakla ilgili teknik beceriler kazanmalarını sağlıyoruz" diye konuştu. Kars Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Gürsel Polat da kızak sporunun gelişmesi için bu eğitimlerin gerekli olduğunu kaydetti. Alanda 15 kız, 15 erkek olmak üzere 30 öğrenciye eğitim verdiklerini anlatan Polat, "Hocalarımız Kars'taki çocuklara kızak antrenmanları yaptırıyor. Sarıkamış'a kızak pisti yapılması planlanıyor. Bundan sonra ilimizde kayaktan sonra kızak da yapılacak" dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz