Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kars'ta 5 bin Caferi, Hz. Hüseyin’i andı

  Mukadder YARDIMCIEL/KARS, (DHA)
  09 Şubat 2006 - 12:49Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 12:49

  Kars'ta bir araya gelen yaklaşık 5 bin Caferi, Kerbela’da katledilen Hz. Hüseyin ve 71 arkadaşını yoğun kar yağışı altında düzenlenen törenle andı.

  Yeşil Cami önünde sabahın erken saatlerinde toplanan Caferiler, Hz. Hüseyin ve 71 arkadaşının katledilişlerinin 1367’inci yıldönümü için tören düzenledi. Karlı yağışı altında yapılan, polisin geniş güvenlik önlemi aldığı törende, siyah elbise giyinen kadın ve gençler elleriyle göğüslerine vurarak Hz.Hüseyin ve diğer şehitler için dualar okudu. Türk Bayrağı ve Atatürk fotoğrafları ile Faikbey Caddesi’nden yürüyüşe geçen topluluk, buradan Şehitlik’e geldi.

  Şehitlik’te 1 dakikalık saygı duruşu ve okunan İstiklâl Marşı ardından Ağunt (hoca) Seyit Ahmet Erdem, Kerbela olayının tarihçesini anlattı ve Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının İslam dini için şehit düştüklerini söyledi. Caferiler, daha sonra yine dualar eşliğinde Alpaslan Mahallesi’ndeki mezarlığa yürüdü ve yakınları için dualar okudu. Mezarlık ziyaretinden sonra yürüyüşe katılanlara helva ve meyve suyu dağıtıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı