KARS HABERLERİ

Karslı müteahhit 5.5 yıl sonra Horasan harcı için patent aldı

DHA
27.03.2016 - 09:55Son Güncelleme :
DHA

KARS, (DHA)- KARSLI müteahhit Numan Zincirkıran, depreme dayanıklı ve binalarda ısı yalıtımını sağlamak için 5.5 yıllık çalışması sonucu 'Yeni Horasan Harcı' adını verdiği ürünün patentini aldı.
Konut yapımında depreme karşı dayanıklı olduğunu öne sürdüğü ürün yapılan duvarların büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlanacağını ifade eden Numan Zincirkıran uzun bir aradan sonra geçen 22 Şubat'ta patent aldıklarını söyledi. Ürettiği harç ile artık ev ve işyerleri kışın sıcak yazın serin olacağını ileri süren Zincirkıran, şöyle dedi:
"Çevreye duyarlı, zaman ve maliyetten tasarrufun da ön plana çıkarıldığı konutların ham maddesi ülkemizde ve özellikle bölgemizde bolca bulunan ve yüzyıllarca burada üretebilecek malzemelerden oluşuyor. TSE laboratuvarlarında test edilen malzemelerle hazırlanan numune bir ev yaptık. Bu konutların hayata geçirilmesiyle birlikte inşaat sektöründe dışa bağımlık da bitecek. Kentsel dönüşümde kullanılmaya hazır olan ve inşaat sektöründe son 'yüz yılın icadı' olacak konutların sahibine teslimi 1 günü alıyor. 1 yıl, 1 ay, 1 hafta değil. 1 günde ev sahibine teslim ediliyor. Özel olarak hazırlanmış malzemelerden üretilen beton duvar ve kirişler aynı zamanda da ısı yalıtımlı. İşçiliğin hemen hemen sıfıra indirildiği bu üretimle bir evin yarım günde bile bitirilmesi planlanıyor. Vatandaşlar böylelikle hem ucuz hem de daha kısa süre içinde ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşayacak." 
Kars Valisi Günay Özdemir ve Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Filiz Çalış’ın da kendisine büyük destek verdiğini kaydeden Kars Müteahhitler Birliği eski Başkanı Numan Zincirkıran şöyle konuştu:
"30 yıl müteahhitlik yaptım. Bu işlerden edindiğim tecrübelerden yola çıkarak inşaat sektöründe bugüne kadar gelen tabuları yıkmak için 5 yıldır bir çalışma yaptım. Bu 5 yıllık süre içinde böyle bir malzeme ürettik. Bu malzemenin en büyük özelliği içerisinde kimyasal katkı olmadan özellikle ülkemizde bol bulunan bir malzeme ile üretilmiş olmasıdır. Şimdi de bunu üretmek bize nasip oldu. Yıllardır birçok ülkede bunun defalarca girişimi yapıldı ama bunu hayata geçiremediler. Bugün patentimizi aldık. Bu çalışmalarda beni yalnız bırakmayan başta Vali Günay Özdemir ve Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Filiz Çalış olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Kars'a ve halkımıza bu malzemenin hayırlı olmasını diliyorum. Ben inanıyorum ki bu ürün desteklerle birlikte ülkemizin inşaat sektöründe çok büyük bir yere sahip olacak ve çok büyük kazanımlar getirecektir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden Karslı müteahhit 5.5 yıl sonra Horasan harcı için patent aldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 09 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karslı müteahhit 5.5 yıl sonra Horasan harcı için patent aldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı