Gündem Haberleri

  Karşıysan oylamaya katılma

  Arzu ÇAKIR MORIN / PARİS
  23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye-Fransa ilişkilerini geren ve “Ermeni soykırımını inkar edenlere 1 yıla kadar hapis, 45 bin Euro’ya kadar da para cezası öngören” yasa teklifi, bugün Fransız Senatosu’nda oylanacak.

  Cumhurbaşkanlığı yarışının iki iddialı adayı, Halk Hareketi Birliği’nden (UMP) Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve sosyalistlerin (PS) anketlerde önde giden adayı François Hollande’ın desteği, yasanın Senato’dan geçmesi ihtimalini güçlendiriyor. Ancak Anayasa Komisyonu’nun anayasaya aykırı olduğu için aldığı “görüşülmezlik kararı” ve Senatörlerin grubun baskısına rağmen yasaya karşı olmaya devam etmeleri reddedilmesi olasılığını da koruyor.

  Ağır toplar: Hayır

  Senato kulislerinde, iki büyük parti grup yönetiminin, yasaya şiddetle karşı çıkan çok sayıda Senatör’e, “Karşıysanız gelip red oyu kullanmayın, oylamaya katılmayın” baskısı yaptığı konuşuluyor. Ermeni kökenli 500 bin seçmenin oyunu almakta kararlı olan UMP’nin (Senato’da 132 sandalyesi var) Senato Grup Başkanı Jean-Claude Gaudin, AFP’ye, “UMP içinde yasaya karşı olan senatörlerin Sarkozy’nin kampanyasını zorlaştırmamak için oylamaya gelmeyeceğini” açıkladı. UMP’de 15 kadar senatörün karşı oy kullanması, 30’u aşkın senatörün ise oylamaya katılmaması bekleniyor. Eski Başbakan Jean Pierre Rafarin, eski Senato Başkanı Gerard Larcher gibi ağır toplar yasaya karşı oy verecek.

  Sosyalistlerin tavrı

  Senato’da 130 sandalyeye sahip olan Sosyalist Grup’ta ise başta aynı yönde yasa önerisi veren senatörler Philippe Kaltenbach ve Luc Carnouvas olmak üzere PS’li senatörlerin bir bölümü Hollande’ın seçim kampanyasını güçlendirmek için “evet” oyu kullanacak. Ancak sosyalist Anayasa Komisyonu Başkanı Jean Pierre Sueur başta olmak üzere bir grup “anayasaya saygılı senatör de” yasa aleyhinde oy kullanacak. Hayırcı sosyalistlerin önemli bölümü ise oylamaya katılmayacak.

  Yeşiller aleyhte

  Yasa üzerinde ikiye bölünen Senato’da 31 sandalyesi bulunan Merkez Grup ile, 21 üyeli komünist grup bu oylamada taraf olmadıklarını belirterek üyelerini serbest bıraktı. Senato’daki en küçük iki grup Yeşiller (10 sandalye) ve Sosyal ve Demokrat Birlik Grubu RDSE (16 sandalye), grup olarak yasaya karşı oy kullanacak. RDSE bugün yasaya karşı bir basın toplantısı düzenleyerek Senatörleri teklifi reddetmeye davet edecek.

  Önce rapor okunacak

  Genel Kurul’da hükümeti tıpkı Ulusal Meclis’te olduğu gibi parlamento ile ilişkilerden sorumlu bakan Patrick Ollier temsil edecek. Görüşmelere önce Anayasa Komisyonu’nun “görüşülmezlik kararını” içeren raporun okunmasıyla başlanacak. Önerge kabul edilirse, yasa üzerinde görüşme yapılmadan tıpkı 4 Mayıs’ta olduğu gibi reddedilecek. Ancak reddedilirse, yasa üzerindeki görüşmelere geçilecek. Eğer UMP Marsilya Milletvekili Valeri Boyer tarafından verilen ve Ulusal Meclis’ten geçen yasa 22 Ocak Pazartesi günü Genel Kurul’dan hiçbir değişikliğe uğramadan geçerse, yasa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından onaylanıp resmi gazetede yayınlandıktan sonra resmen yürürlüğe girecek.

  8 değişiklik önergesi

  Yasa için toplam 8 değişiklik önergesi verildi. Anayasa Komisyonu Başkanı Jean Pierre Sueur’ün “görüşülmezlik önergesinin” yanısıra, RDCE Grubu’ndan Jacques Mezard 4, Merkez ve Cumhuriyetçi Birlik Grubu’ndan Nathalie Goulet 2, PS’den Gaetan Gorce da 1 değişiklik önergesi verdi. Önergeler içinde en önemli olanı Komisyon Başkanı Sueur’ün “görüşülmezlik kararını” içeren önergesi. Diğer önergelerin destek bulması beklenmiyor.

  Yasa geçerse ne olacak

  Bütün anayasaya aykırılık iddialarına rağmen, yasaya karşı çıkan Senatörler Genel Kurul’a gelerek karşı oy kullanmazlarsa, yasanın az sayıda Senatör’ün desteğiyle geçmesi ihtimali güçlenecek. Bu durumda değişiklik önergesi kabul edilmeden yasa geçerse Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin onayına sunulmak üzere Elysee Sarayı’na sevkedilecek. Sarkozy de 15 gün içinde onaylayacak. Ardından ilgili bakanlık yasanın tüm detaylarıyla nasıl uygulanacağını belirleyen “uygulama genelgesini” de hazırladıktan sonra, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek.

  En son Anayasa Mahkemesi

  Bu süre içinde 60 senatör ya da parlamenter, Senato ya da Parlamento başkanlarından biri yasanın anayasaya aykırı olduğunu savunarak Anayasa Mahkemesi’ne gidebilecek. Yasa uygulamaya geçerse de, bu yasadan yargılanan şahıslar Anayasa’ya aykırılık iddiasında bulunabilecekler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı