İZMİR HABERLERİ

Karşıyaka'ya stat müjdesi

DHA
24.07.2017 - 14:28Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İZMİR

DHA

Ergin KARATAŞ / İZMİR, (DHA)- ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, yıkılan eski Karşıyaka İlçe Stadı'nın bulunduğu arazide yapılacak 15 bin seyirci kapasiteli yeni stat için devreye girip, geçen 23 Kasım'da Karşıyaka Belediyesi Plan Proje Müdürlüğü'nün onay vermediği imar planı değişikliklerini yaptı.
Karşıyaka İlçesi Aksoy Mahallesi 26675 ada 11-12 parsellerdeki stadyum ve sosyal tesis alanına ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişiklik teklifi, 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri ile, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 9'uncu maddesi uyarınca onaylandı. Valiliğe gelen plan değişikliği İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde askıya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden de yayınlanan değişiklik, 1 ay askıda kalacak.
Değişikliğe belirlenen sürede itiraz gelmezse stadın nazım imar ve uygulama imar planı yürürlüğe girecek, projeye ruhsat alınmasının önü açılacak. Bakanlığın, Karşıyaka Belediyesi'nin önceki başvuruda itiraz ettiği stadın ambulans, itfaiye gibi acil durum araçları için ulaşım ağının yetersiz kalacağı, otopark bulunmaması, yapı yaklaşma mesafelerinin yetersizliği, vaziyet planının olmaması, yapı yüksekliği belirtilmemesi ve yapı yoğunluğunu artıracağı gerekçelerini dikkate alarak projede değişikliklere gittiği de öğrenildi. Stadın daha önce 28 Mayıs 2014'te yapılan ihalesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı dava üzerine iptal edilmiş, geçen 15 Haziran'da yenilenen ikmal ihalesini 62 milyon TL bedelle Rönesans Holding'e bağlı REC Uluslararası İnşaat AŞ kazanmıştı.
ALSANCAK VE GÖZTEPE'DE SORUN YOK
İzmir'de yenilenecek Alsancak Stadı ve 20 bin 35 kapasiteli Göztepe Stadı'yla ilgili imar planı değişiklikleri daha önce belediyeler tarafından onaylandı. Değişikliklerin askı süreçleri de tamamlandı. Göztepe Stadı'nın ihalesini 218 milyon 900 bin TL bedelle REC Uluslararası İnşaat aldı. Projede firmayla sözleşme imzalanıp yer teslimi yapılması bekleniyor. Alsancak Stadı'nın 28 Nisan'da yapılan ihalesini ise 54 milyon 880 bin TL bedelle kazanan Metro İnşaat'la Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü sözleşme imzalayıp yer teslimini yaptı. Projeye bugünlerde kazma vurulacak.


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Karşıyaka'ya stat müjdesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı