Ege Haberleri

  Karşıyaka'da ücretsiz mamografi

  Hürriyet Haber
  05.08.2014 - 01:22 | Son Güncelleme:

  KARŞIYAKA Belediyesi tarafından, kadınlarda göğüs kanserine yönelik erken teşhis amaçlı olarak geçen yıl faaliyete geçirilen ücretsiz mamografi çekimleri sürüyor.


  Karşıyaka Belediyesi Mamografi Ünitesi, Dedebaşı Mahallesi'ndeki 2. Belediye Hizmet Binası'nda faaliyetlerini sürdürüyor. Merkez, randevu sistemi ile çalışıyor ve bir mamografi çekim işlemi 15- 20 dakika sürüyor. Sonuçlar, uzman sağlık ekipleri tarafından değerlendiriliyor. Meme kanseri belirtisi taşıyan şüpheli bulguya rastlanan hastalar, detaylı tetkik ve tedavi için hastaneye sevk ediliyor.

  ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ
  Günümüzde kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanserinde tedavi başarı oranının artması için erken teşhisin büyük önemi bulunuyor. Meme kanseri riskinin artış gösterdiği 40 yaş üzeri kadınların 50 yaşa kadar iki yılda bir, daha ileri yaşlarda ise yılda bir kez mamografi çektirmesi gerekiyor. Eğer ailede meme kanseri görülmüşse 40 yaş altı kadınların da kontrolden geçmesi gerekiyor. Bu durum belirtildiği takdirde Karşıyaka Belediyesi Mamografi Ünitesi'nde 40 yaş altı kadınlara da hizmet veriliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı