Ege Haberleri

  Karşıyaka'da üç tören birden

  Hürriyet Haber
  11.09.2013 - 01:34 | Son Güncelleme:

  Karşıyaka Belediyesi, Zübeyde Hanım Mahallesi'nde üç tören birden gerçekleştirdi.


  KARŞIYAKA Belediyesi, Zübeyde Hanım Mahallesi'nde üç tören birden gerçekleştirdi. Zübeyde Hanım Mahallesi modern bir pazaryerine kavuşurken, yenilenen Nuri Yesugay Parkı da yeniden vatandaşların hizmetine sunuldu. Boşaltılan eski pazaryerine yapılacak meydan düzenlemesinin de ilk harcı atıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın da katıldığı törendeki konuşmasında, kentle ilgili olarak Ankara'dan planlamalar yapılmasına ve kendisine yönelik parti içi eleştirilere sert tepki gösterdi.

  Karşıyaka Belediyesi'nin, Zübeyde Hanım Mahallesi Pazaryeri ile yenilenen Nuri Yesugay Parkı'nın açılışı ile Meydan Düzenlenmesinin İlk Harç Törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın yanı sıra, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Ali Karaege ile Slovenya'nın Piran kenti Belediye Başkanı Peter Bossman da katıldı. Törende konuşan Başkan Durak, İlçe Belediye Başkanlarının temsil görevlisi haline getirildiği belirterek, “Yetki artık, tek bir yerde, Ankara'da toplanmıştır. Bizler, artık, yaşadığımız kentlerin geleceğinde söz sahibi değiliz. Başkentte, birileri masa başlarında planlar hazırlıyor ve bize dayatıyor. Oysaki, her kent, sorununu olduğu gibi, çözümünü de kendi içinde barındırır. Bu kenti, en iyi biz biliyoruz, tanıyoruz. Çünkü, biz, burada yaşıyoruz. Kentler, bugün ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ gibi. Ankara'da her bakanlık ayrı bir plan yapıyor. Ama, kimse, dönüp bakmıyor, ‘bu planla ben bu kente ne yapıyorum’ diye. İşte en güzel örneği; Ulaştırma Bakanlığı, bizim Mavişehir için istediğimiz marinayı, getirip ketin göbeğine koymak istiyor. Spor Bakanlığı ise, hemen dibine 15 bin kişilik stat yapacağım diye uğraşıyor. Ama, o bürokratlardan bir tanesi bile, gelip, bu bölge, bu kadar yoğunluğu kaldırabilir mi? Mevcut durumu nedir? diye bakmıyor. İtirazlarımıza ise kulak tıkıyorlar. Bunlar, yine de beni ürkütmüyor. Rantçı zihniyete karşı mücadeleye, dün olduğu gibi, yarın da devam edeceğim” dedi.

  Karşıyakada üç tören birden

  Başkan Durak, kendisine yönelik eleştirilere de sert çıktı. Halkın içine girmediğini iddia edenlere, “O zaman yüzde 65 oy nasıl alındı?” diye soran Başkan Durak, “Bugünlerde, Genel Merkezimize, karanlık mekanlarda hazırlanan iftira dosyaları yağıyor. Bütün siyasi hayatım boyunca, bir makama gelmek adına, hiçbir partili yol arkadaşım için, ağzımdan, kötü bir söz veya iftira çıkmadı. Bu kişilere tavsiyem; benimle ve çalışma arkadaşlarımla ilgili, ne biliyorsanız, savcılıklara verin. Sağda, solda, bir şeyler varmış izlenimi yaratarak, partimin oyunun düşmesine neden olmayın. Yakasında altı oklu rozeti taşıyan, hiçbir Cumhuriyet Halk Partili'ye böylesi bir ihaneti yakıştıramıyorum. Evet, bu bir ihanettir. Menfaat çatışması yaratarak, makam elde etmeye çalışmak, partimize, sadece ve sadece zarar verir. Bu arkadaşlara önerim, başlarını ellerinin arasına alıp, bir kez daha, ‘Ben ne yapıyorum’ diye düşünsünler. Son günlerde sıklıkla ‘değişim’ ifadesi kullanılıyor. Değişime ihtiyaç olduğu doğrudur. Ancak, değişmesi gereken, bu anlayıştır” diye konuştu.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Karşıyaka Belediyesi'ne övgüler yağdırarak başladığı konuşmasında, “Hizmet kervanı devam ediyor. Belediye Başkanıma ve ekibine teşekkürler. Karşıyaka Belediyesi, bütün baskılara, sınırlamalara, iktidarın engellemelerine rağmen, sosyal belediyeciliğin ne olduğunu göstermeye, CHP'nin yüz akı olmaya kararlı. Biz memleketi satmayı değil, hizmet etmeyi şiar edinmiş bir anlayışız. Karşıyaka'nın bir başka özelliği de, tarihin en büyük devrimcisinin anasının bağrında yattığı kenttir. Bir başka özelliği de, 9 Eylül'de İzmir'e geldiğinde seçtiği yerdir. Böyle bir şehirde karanlık görüşlerin hakim olması mümkün mü? Sizleri kutluyorum. Sosyal demokrat belediyeciliğe sarıldınız, evlatlarınıza sarıldınız” dedi.

  “Karşıyaka'dan başlamak üzere, Kars'a kadar, tüm Türkiye'ye CHP'li belediyelerin imzasını atacağız” diyen Tezcan, “İktidarın, hem kaynakları kısarak yaptığı saldırılara, hem de davalarla yaptığı saldırılara, hiçbir belediye başkanımızı yem ettirmeyeceğim” diye konuştu.
  Konuşmaların ardından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Belediye Başkanı Cevat Durak ile birlikte pazaryerinin açılışını yaparak, gezdi. Buradaki törenin ardından, aynı bölgedeki yenilenen Nuri Yesugay Parkı'nın açılışı yapıldı. Üçüncü törende ise Zübeyde Hanım Mahallesi'nin eski pazaryerinde yapılacak Zübeyde Hanım Meydan düzenlemesinin ilk harcı atıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı