İZMİR HABERLERİ KARŞIYAKA HABERLERİ

Karşıyaka’da ‘Aliyev’ büstü açıldı

DHA
01.03.2018 - 12:22Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Karşıyaka ilçesinde, Hocalı Katliamı'nda yaşamını yitiren 613 kişinin anıldığı etkinlik çerçevesinde, Haydar Aliyev Parkı’na, Aliyev’in Azerbaycan’dan getirilen büstü konuldu.

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle 26. yıl dönümünde Hocalı Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı. İzmir Karşıyaka’daki Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenen törene; Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Kaymakam Sadettin Yücel, Diaspora Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Azerbaycan Milletvekilleri Ganira Pashayeva ile Sona Aliyeva, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyon Başkanı Bilal Dündar, İzmir Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mülazım Paşa, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ALİYEV’İN BÜSTÜ AÇILDI

Atakent’teki Haydar Aliyev Parkı içine konulmak üzere Azerbaycan’dan getirilen Haydar Aliyev Büstü de konukların katılımıyla parkın içinde açıldı. Açılış öncesinde, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler tarafından, Atatürk, Haydar Aliyev ve vatanı uğruna canını feda eden tüm şehitler için dua edildi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Azerbaycan ile Türkiye’nin iki devlet, tek millet olduğunu gelecek nesillere aktarmak için çalışıyoruz. Hocalı Katliamının acısını hala yüreklerimizde hissediyor, Ulu Önderimiz Atatürk’ün ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünü rehber ediniyoruz. Bu buluşmamız, bölgemizin içinden geçtiği sancılı süreçte, büyük anlamlar taşımaktadır. Kardeş Azerbaycan’a en derin selamlarımızı ve sevgilerimizi iletiyoruz" dedi.

Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel de "Bizim bizden başka dostumuz olmadığını tarih bize göstermiştir. Azerbaycan bu dostlarımızın başında gelmektedir. Aliyev’in Karşıyakamızda büstünün açılması son derece önemlidir. Belediyemize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"DÜNYAYA MEYDAN OKUYORUZ"

Diaspora Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev de şunları söyledi:

"Türk dünyası 20. Asırda iki büyük şahsiyeti dünyaya kazandırdı. Biri Gazi Mustafa Kemal Atatürk, diğeri Haydar Aliyev’dir. Her ikisi Türk dünyasının en büyük oğullarıdır. Bizim bizden başka dostumuz yoktur. Biz dünyaya iki kardeş olarak şimdi meydan okuyoruz. Ekonomi açısından, silah açısından, ordu açısından, biz bu topraklarda dünyaya kendimizi gösterdik."

"SEVİNCİMİZ DE ACIMIZ DA ORTAK"

Azerbaycan Milletvekili Sona Aliyeva, büst açılışının gurur verici bir olay olduğunu belirtirken, Azerbaycan Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi üyesi Ganira Pashayeva da, "Azerbaycan’ın kuruluşunun 100. yıl dönümünü gururla kutluyoruz. Biz de inanıyoruz ki yeni parklarımıza, bulvarlarımıza Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini vereceğiz ve Atatürk ile Aliyev’in fikirlerini sokaklarımızda yaşatacağız. Bizim geçmişimiz de bugünümüz de geleceğimiz de sevincimiz de kederimiz de ortak" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Karşıyaka haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Karşıyaka haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Karşıyaka’da ‘Aliyev’ büstü açıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı