Ege Haberleri

EGE

  Karşıyaka’da ’akıllı gevrek’ dönemi

  Hürriyet Haber
  14.10.2015 - 13:47 | Son Güncelleme: 14.10.2015 - 13:48

  KARŞIYAKA Belediyesi, halk sağlığını korumak, gıdaların hijyenik koşullarda üretim ve satışını sağlamak için yürüttüğü çalışmalar kapsamında, kentte ’akıllı gevrek’ sistemi kurdu. S

  atış noktalarında modern arabalar kullanılmaya başlanırken; gevrekte ’izlenebilirlik’ de sağlandı. Artık gereken durumlarda gevreğin nerede üretildiği, içindeki susamın, unun nereden geldiği, hatta buğdayın nerede yetiştiği öğrenilebilecek.

  Karşıyaka’da ’akıllı gevrek’ dönemi

  Karşıyaka Belediyesi, çok sevilen ve yaygın olarak tüketilen geleneksel gıda maddelerinden gevrek satışında kontrolü sıkılaştırmak ve hijyeni artırmak için yeni bir dönem başlattı. Zabıta Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen çalışma kapsamında, ilçedeki yasal 15 gevrek satış noktasında artık yeşil-kırmızı, kapalı ve modern arabalar kullanılacak. Bugüne kadar İskele önü ve farklı noktalardaki 5 gevrek satış arabası yenilenirken, kısa sürede diğer noktalarda da yeni arabalar kullanılmaya başlanacak.

  Karşıyaka’da ’akıllı gevrek’ dönemi

  GEVREĞİN İZİ SÜRÜLECEK

  Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne kaydettirilen 15 satış noktasında, gevreğin ’izlenebilirliği’ de sağlandı. Vatandaşlara üretimin hangi fırında yapıldığını tezgahlardan öğrenme imkanı sunulurken; rahatsızlık ya da zehirlenme gibi durumlarda gevreğin izi de sürülebilecek. Üretimi kimin yaptığını, susamının ve ununun nereden geldiğini, hatta buğdayının nerede yetiştiğini kayıt altına alan sistemle, üretimde her aşama kontrol altına alınmış olacak. Böylece, halk sağlığını tehdit eden durumlarda sorumlular anında ortaya çıkarılacak.

  Karşıyaka’da ’akıllı gevrek’ dönemi

  "SAĞLIK VE HİJYEN ÖNCELİĞİMİZ"

  Toplum sağlığını korumaya yönelik çalışmalara büyük önem ve öncelik verdiklerini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Zabıta Müdürlüğümüz öncülüğünde, gıda imalathanelerinden pazaryerlerimize kadar sıkı denetimler gerçekleştiriyor; üretim ve satış koşullarını kontrol altında tutuyoruz. Şimdi de her yaştan, her kesimden vatandaşımızın severek tükettiği gevreğe yönelik örnek bir çalışmayı hayata geçiriyoruz. ’Akıllı gevrek’ dönemini başlattığımız Karşıyakamızda, halk sağlığını korumak adına özveriyle hizmet etmeyi sürdüreceğiz" dedi.

  Etiketler: karşıyaka , gevrek
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı