Ege Haberleri

  Karşıyaka’ya yeni çehre

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KARŞIYAKA Belediyesi Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı içerisinde Yeşil Kuşak ve Kent Bitkilendirme projesini Danışmanlar Kurulu'na sundu. Karşıyaka Nikah Sarayı'nda yapılan toplantıya Belediye Başkanı Şebnem Tabak, Prof. Dr. Ünal Altınbaş, Prof. Dr. Aydın Güney, Prof. Dr. Ümit Erdem, Doç. Dr. Engin Nurlu ve Doç. Dr. Bahar Zafer toplantıya katılanları bilgilendirdi ve soruları cevapladı.

  PROF. Dr. Erdem, Karşıyaka'daki kent - köy oranının 1950'de yüzde 50 iken gününümüzde yüzde 95'e çıktığını hatırlatarak, ‘‘Karşıyaka tam bir kent haline geldi. Yaşadığımız çarpık kentleşmeyi Türkiye'ye örnek olacak bir projeyle düzeltmeliyiz. Gelecek için tutarlı ve nesnel kararlar almalıyız’’ dedi.

  KİŞİ başına düşen yeşil alan ortalamasının dünyada 8 - 18 metrekare arasında değiştiğini belirten Prof. Dr. Erdem, ‘‘Maalesef Karşıyaka'da bu oran 1.5 metrekareye düşüyor. Nefes alacak yerimiz yok. Dağların yamaçlarını ağaçlandırarak sorunu bir ölçüde çözebiliriz’’ diye konuştu.

  ŞEHİRİÇİ yeşillendirmenin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Erden, ‘‘Noktasal, çizgisel veya yüzeysel olsun bütün yeşillendirme çalışmaları birbiriyle alakalı olmalı. Şehri bir ahtapot gibi sarmalı. Bilinçli çalışmalar yapılmalı’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı