Ege Haberleri

EGE

  Karşıyaka’ya altın madeni mahkemelik

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  18.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karşıyaka Belediyesi, İl Özel İdaresi’nin Altıntepe Mevkii’nde altın işletmeciliği için verdiği ruhsatın yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı.

  İZMİR’in Karşıyaka İlçesi Yamanlar Dağı etekleri Arapdağı Bölgesi Altıntepe Mevkii’nde, altın madeni işletmesi için Metro Altın İşletmeciliği A.Ş.’ye İl Özel İdaresi’nce 3 Aralık 2010’de verilen işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı mahkemelik oldu. Madeni yol çalışmasından itibaren incelemeye alan Karşıyaka Belediye Başkanlığı adına, avukat Enis Dinçeroğlu, Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması ve iptal istemli dava dilekçesini verdi.
  Dilekçede, “Burada altın çıkarılmasına izin verilmesi demek, yörede ve Bostanlı Barajı’ndan içme suyu alacak yerlerde yaşayan insanların temiz içme suyundan yoksun kalmasına neden olunması demek olacaktır. İzmir’e su sağlayan havzaların korunması konusunda tek yetkili ve görevli olan İZSU da su gereksinimini karşılayacak barajları besleyen havzada yapılacak altın çıkarma faaliyetine suyun kirleneceği gerekçesiyle karşı çıkıyor” görüşüne yer verildi.
  Altıntepe’deki madenin ruhsat alma sürecinde ÇED sürecinden muaf tutulduğuna dikkat çekilen dilekçede, Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’nun, açılan bir davada, ÇED sürecinden muafiyeti sağlayan geçici üçüncü maddeyi iptal ettiğine dikkat çekildi, şöyle denildi: “ÇED sürecinden muafiyeti kapsayan maddenin iptali gereği Metro Altın İşletmeleri A.Ş. lehine verilen ruhsatın geçerliliği kalmamıştır. Bu nedenle İl Özel İdaresi’nin bu ruhsat işlemini iptali gerekmektedir.”


  BAŞKA YERDE ARASINLAR


  CHP’li Belediye Başkanı Cevat Durak, ilçenin geleceğini olumsuz yönde etkileyeceği için, altın madeni ruhsatının iptali davası açtıklarını söyledi. Maden sahasının su havzası içinde kaldığını belirten Durak, “Biz yeraltı madenlerinin çıkarılmasına karşı değiliz. Ancak, Arapdağı eteklerindeki maden sahasının yer seçimini yanlış yapmışlar. Burası uygun değil. Altını başka yerden çıkarsınlar” dedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı